X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Section00
RIO 2016 Piłka ręczna
Section06

Piłka ręczna

01.07.2016 12:00
Piłka ręczna
Foto: © 2012 / Comité International Olympique (CIO) / HUET, John

Ojcem współczesnej piłki ręcznej jest Duńczyk Nielsen Holger. W 1898 roku w jednej ze szkół stworzył nowy sport, który nazwał "haandboll". On też ustanowił jego główne zasady. Gra odbywała się na boisku z dwiema bramkami, zaś piłkę można było dotykać wyłącznie rękoma. W 1910 roku w Szwecji odbyły się pierwsze mistrzostwa tego kraju w piłce ręcznej.

Ta gra zespołowa była wzorowana na piłce nożnej. Początkowo, odpowiednio do potrzeb, jedynie modyfikowano futbolowe reguły. Gra odbywała się na otwartym terenie, a drużyny liczyły po 11 graczy. W takim kształcie piłka ręczna zadebiutowała na igrzyskach olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. W turnieju tym wzięło wtedy udział zaledwie sześć zespołów.

Po wojnie piłka ręczna w wydaniu 11-osobowym straciła na popularności, rozwijać się natomiast poczęła jej inna odmiana - w drużynach grało siedmiu zawodników, zaś mecze odbywały się w hali.

Właśnie taki handball pojawił się ponownie na igrzyskach, w 1972 roku w Monachium. Do rywalizacji stanęło wówczas 16 męskich zespołów z całego świata. Kobiety włączyły się do olimpijskich rozgrywek cztery lata później w Montrealu (wystąpiło wówczas sześć żeńskich ekip).

W Rio de Janeiro wystąpi męski zespół z Polski. Pod wodzą Tałanta Dujszebajewa, trzykrotnego medalisty olimpijskiego w barwach Wspólnoty Niepodległych Państw i Hiszpanii, biało-czerwoni chcą powalczyć o olimpijskie podium. Drugie w historii, gdyż do tej pory Polacy tylko raz stanęli w tej dyscyplinie na podium - w 1976 roku na najniższym jego stopniu.

pk, bor, PAP

Tabela medalowa
Section07
Dziś w Rio
Piłka ręczna - starty Polaków