X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Section00
RIO 2016 Triathlon
Section06

Triathlon

01.07.2016 12:00
Triathlon
Foto: © 2012 / Comité International Olympique (CIO) / FURLONG, Christopher

Triathlon to jedna z najmłodszych dyscyplin olimpijskich. Podobnie jak taekwondo swój debiut miał dopiero w 2000 roku w Sydney. Polacy dotychczas nie odnosili w nim sukcesów.

Triathlon nie od razu składał się z trzech konkurencji, tj. pływania, biegu i jazdy na rowerze. Jego źródła sięgają drugiej połowy naszego stulecia, kiedy w USA bardzo modne stało się uprawianie joggingu. Jednakże dla niektórych samo bieganie wydawało się zbyt proste i łatwe, szukano więc innych wyzwań, dzięki którym można było sprawdzić swoje umiejętności.

Na początku lat siedemdziesiątych w San Diego w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy rozegrano zawody, których uczestnicy mieli przebiec dystans 2,8 km oraz przepłynąć około 200-300 metrów. Pomysłodawcami całej imprezy byli Amerykanie Jack Johnstone i Don Shanahan.

W kolejnych edycjach wydłużano poszczególne dystanse, zaś w 1974 roku dodano trzecią konkurencję - jazdę na rowerze. W ten sposób rozegrano pierwsze zawody w triathlonie. 46 zawodników, którzy wystartowali w Mission Bay Triathlon (tak nazwano tę imprezę) musiało wtedy przyprowadzić ze sobą rowery, by móc rozegrać konkurencję kolarską. Od tej pory sport ten zaczął zdobywać coraz większą popularność i szybko się rozwijać w Stanach Zjednoczonych i innych krajach na całym świecie.

Obecnie triathlon jest rozgrywany na dystansach sprinterskim, krótkim (zwanym także olimpijskim) lub długim. Na igrzyskach zawodnicy muszą przepłynąć 1,5 km, przejechać na rowerze 40 km oraz przebiec 10 km.

W Rio de Janeiro Polskę reprezentować będzie jedynie Agnieszka Jerzyk.

pk, bor, PAP

 

Tabela medalowa
Section07
Dziś w Rio
Triathlon - starty Polaków
Section21
Triathlon - informacje