X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Section00
RIO 2016 Pięciobój nowoczesny
Section06

Pięciobój nowoczesny

01.07.2016 12:00
Pięciobój nowoczesny
Foto: © 2012 / Comité International Olympique (CIO) / CIO, employé du

Pięciobój nowoczesny to jedna z najtrudniejszych dyscyplin olimpijskich, wymagająca od zawodników wszechstronnych umiejętności i utrzymania równej formy przez cały czas trwania rywalizacji, w pięciu bardzo różniących się konkurencjach.

Według legendy ta dyscyplina narodziła się w czasie trwającej w latach 1870-71 wojny francusko-pruskiej. Wysłany do Napoleona z wiadomością młody oficer francuski niespodziewanie napotkał mały oddział nieprzyjacielski. W walce, jaka wywiązała się pomiędzy nim a pruskimi żołnierzami, zabito mu konia. Oficer jednak dzięki celnemu oku i umiejętności posługiwania się szpadą wyrwał się z opresji i ścigany wpław pokonał rzekę, po czym pieszo dotarł do swego wodza.

Ta opowieść bardzo spodobała się baronowi Pierre'owi de Coubertainowi, który marzył o tym, by na czas igrzysk żołnierze nie walczyli ze sobą na frontach, lecz rywalizowali wyłącznie na sportowych arenach. Dlatego już na olimpiadzie w 1912 roku w Sztokholmie po raz pierwszy rozegrano zawody w pięcioboju.

Przez wiele lat w tej dyscyplinie na olimpiadach rywalizowali wyłącznie mężczyźni, uważano bowiem, że jest to sport zbyt trudny dla kobiet. Dopiero na igrzyskach w Sydney o medale ubiegały się także panie.

Przez kilka lat toczyły się wokół pięcioboju nowoczesnego spory na temat jego obecności na igrzyskach. Próbowano zamienić go na triathlon lub wycofać z programu. Ostatecznie ta dyscyplina pozostała wśród sportów olimpijskich, jednak od 1996 roku nie rozgrywa się konkurencji drużynowych.

Historia zawodów w pięcioboju nowoczesnym na igrzyskach jest długa; nie zawsze jednak były to chwalebne wydarzenia. Pierwszym sportowcem, którego przyłapano na dopingu w czasie igrzysk, był pięcioboista Szwed Hans-Gunnar Liljenvall. W 1968 roku w Meksyku w organizmie tego zawodnika wykryto obecność alkoholu. Sportowiec tłumaczył się, że przed zawodami wypił kilka piw, by uspokoić się przed konkurencją strzelecką.

Po raz pierwszy w igrzyskach pięciobój nowoczesny będzie rozgrywany w nowej formule, która weszła w życie trzy lata temu. Wprawdzie rywalizuje się nadal w pięciu konkurencjach - pływaniu (200 m), szermierce (walka na szpady każdy z każdym), jeździe konnej (parkur z 12 przeszkodami), biegu przełajowym (3000 m) i strzelaniu. Te dwie ostatnie połączono jednak ze sobą i zrobiono coś na kształt biathlonu. Zawodnicy w trakcie biegu mają przystanki na strzelanie.

W Rio de Janeiro Polskę reprezentować będą: Oktawia Nowacka, Anna Maliszewska i Szymon Staśkiewicz.

pk, bor, PAP

Tabela medalowa
Section07
Dziś w Rio
Pięciobój nowoczesny - starty Polaków