X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Section00
RIO 2016 Hokej na trawie
Section06

Hokej na trawie

01.07.2016 12:00
Hokej na trawie
Foto: © 2012 / Comité International Olympique (CIO) / EVANS, Jason

Hokej na trawie w wydaniu męskim pojawił się w programie igrzysk w 1908 roku w Londynie i - z przerwą w 1912 roku - obecny jest na nich do dziś. Kobiety zadebiutowały dopiero w 1980 roku w Moskwie.

Hokej na trawie jest jedną z najstarszych dyscyplin, nie tylko jeśli chodzi o igrzyska. Odkrycia, jakich dokonano w Egipcie, potwierdziły, że ta gra była znana już około 1200 lat przed pierwszą starożytną olimpiadą w Grecji (776 r p.n.e.). Uprawiany jest on zatem od ponad czterech tysięcy lat.

Różne odmiany tej gry były znane Persom, Arabom, Etiopczykom, Grekom i Rzymianom a nawet amerykańskim szczepom indiańskim. W średniowieczu popularna była we Francji gra nazywana "hocquet". Zdaniem niektórych badaczy to właśnie ona dała początek dzisiejszemu hokejowi, także jeśli chodzi o nazwę.

Współczesna wersja hokeja na trawie powstała w XIX wieku w Wielkiej Brytanii i dopiero stamtąd rozprzestrzeniała się na inne kontynenty. I choć w starożytności był on znany w Indiach, to Brytyjczycy nauczyli tej gry Hindusów - jednych z dzisiejszych liderów dyscypliny.

Polscy laskarze pięciokrotnie występowali w igrzyskach. W 1952 roku w Helsinkach zajęli szóstą lokatę, w 1960 w Rzymie byli na 12. pozycji, w 1972 w Monachium na 11., a cztery lata później w Moskwie uzyskali najlepszy wynik, kończąc turniej na czwartym miejscu. W Sydney polska reprezentacja mężczyzn zajęła piątą lokatę w swojej grupie, a następnie w meczu o 12. uległa po dogrywce Malezji 2:3.

Polki mają znacznie skromniejszy bilans startów olimpijskich; występowały tylko raz - w debiucie tej dyscypliny w stolicy ówczesnego ZSRR (zajęły tam ostatnie, szóste miejsce). W Rio de Janeiro biało-czerwone drużyny nie zagrają.

bor, PAP

Tabela medalowa
Section07
Dziś w Rio
Hokej na trawie - harmonogram
Section21
Hokej na trawie - informacje