Section00
RIO 2016 Rugby 7
Section06

Rugby

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 12:00
Rugby
Foto: © 2013 / Comité International Olympique (CIO) / YANG, Xi

Rugby po 92 latach wraca do programu igrzysk olimpijskich. O ile jednak w XX wieku o medale walczyły cztery razy zespoły 15-osobowe, to w sierpniu w Rio de Janeiro zadebiutują „siódemki”.

Po raz pierwszy rugby w programie igrzysk znalazło się w 1900 roku. W stawce uczestników były tylko Francja, Wielka Brytania i Niemcy. Obowiązywał wówczas nieco inny niż obecnie system punktacji, a z triumfu cieszyli się „Trójkolorowi”. Występujący w ich barwach Constantin Henriquez de Zubiera jest znany jako pierwszy ciemnoskóry sportowiec biorący udział w igrzyskach.

Osiem lat później do rywalizacji zgłosiły się trzy ekipy: Australazja, która reprezentowała Australię i Nową Zelandię, Wielka Brytania i Francja. Ta ostatnia tuż przed początkiem zmagań zrezygnowała, w związku z czym rozegrany został tylko jeden mecz, w którym zwycięstwo zanotowali gracze Australazji.

Równie skromną obsadę miał turniej w 1920 roku, w którym - po wycofaniu się Czechosłowacji i Rumunii - wzięły udział Francja i USA. Z sukcesu cieszyli się rugbiści ze Stanów Zjednoczonych. Cztery lata później do stawki dołączyła Rumunia. Po raz drugi z rzędu złoto wywalczyli Amerykanie, którzy w finale pokonali „Trójkolorowych”.

Sport ten pojawił się w formie turnieju pokazowego podczas igrzysk w Berlinie w 1936 roku. Starania o przywrócenie go do programu wzmożono ponownie w latach 60. i 80. ubiegłego wieku. Udało się to dopiero siedem lat temu, gdy MKOl podjął decyzję, że w Rio de Janeiro i w 2020 roku o medale walczyć będą przedstawiciele rugby 7.

W Brazylii zaprezentuje się 12 zespołów męskich i tyle samo kobiecych. Nie będzie wśród nich polskich ekip.

Zmagania rugbistów podczas zbliżających się igrzysk odbędą się w dniach 6-11 sierpnia.

pk, bor, PAP

Tabela medalowa
Section07
Dziś w Rio
Rugby - harmonogram
Section21
Rugby - informacje