Section00
RIO 2016 Tenis stołowy
Section06

Tenis stołowy

01.07.2016 12:00
Tenis stołowy
Tenis stołowyFoto: Wikipedia/Wilson Dias-Agencia Brasil/CC BY 3.0

Tenis stołowy, choć uprawiany na całym świecie od ponad wieku, jest jednym z najmłodszych sportów olimpijskich. Po raz pierwszy zawodnicy stanęli do walki na igrzyskach dopiero w 1988 roku w Seulu.

Od tego momentu nieprzerwanie towarzyszy on kolejnym igrzyskom, zyskując coraz większą liczbę zwolenników i widzów. Nieprzerwanie w każdym turnieju gra kilku zawodników, m.in. Chorwat Zoran Primorac. 47-letniego pingpongisty nie zabraknie też w Rio de Janeiro.

Od olimpijskiego debiutu w ping-pongu dominują zawodnicy azjatyccy - zarówno turnieje kobiece (panie także rywalizują o olimpijskie medale od seulskich igrzysk), jak i męskie są praktycznie wewnętrzną sprawą graczy z największego kontynentu świata. Nieliczne medale jakie wywalczyli do tej pory w igrzyskach gracze ze Starego Kontynentu, prawie nigdy nie były z najcenniejszego kruszcu. Jedynie w 1992 roku w Barcelonie wśród mężczyzn triumfował Szwed Jan Ove Waldner, pokonując w finale Jeana-Phillippe'a Gatiena z Francji.

Aby "ukrócić" dominację Chińczyków, od Londynu w singlu może startować co najwyżej dwoje przedstawicieli jednego kraju. Trzecia osoba może wystąpić tylko w rywalizacji drużynowej.

Polskę reprezentować będą w Rio Li Qian, Katarzyna Grzybowska-Franc, Wang Zeng Yi i Jakub Dyjas oraz Natalia Partyka i Daniel Górak tylko w rywalizacji zespołowej.

pk, bor, PAP

Zobacz więcej na temat: igrzyska olimpijskie Rio 2016
Tabela medalowa
Section07
Dziś w Rio
Tenis stołowy - starty Polaków