80 lat Dwójki

Jeremi Przybora. Podwójne życie spikera Warszawy II

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 10:00
– Byłem zatrudniony jako swego rodzaju centaur - pół koń, czyli urzędnik, i pół człowiek, czyli spiker – tak w archiwalnym nagraniu swoje radiowe początki wspominał Jeremi Przybora.
Audio
  • Jeremi Przybora - podwójne życie spikera Warszawy II. Audycja z 10 sierpnia 2011 r. (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Jeremi Przybora jako spiker w Polskim Radiu, lata 30. XX w.
Jeremi Przybora jako spiker w Polskim Radiu, lata 30. XX w.Foto: Archiwum PR

– Ta sytuacja trwała przez parę miesięcy. Przez połowę urzędowania załatwiałem jakieś potwornie nudne zestawienia dla ZAiKS-u, jakieś przepisywanki z minutażem utworów, które były nadawane, a odżywałem dopiero w drugiej części swojego urzędowania. Została wtedy uruchomiona Warszawa II, której studia były w podziemiach gmachu na Zielnej. Schodziłem więc pod ziemię i tam dopiero pławiłem się w rozkoszach spikerowania. Po paru miesiącach zlikwidowano mi "konia", czyli dolną część mojej osobowości radiowej, i zostałem już tylko człowiekiem-spikerem – opowiadał radiowiec.

Jeremi Przybora zaczął pracę w Polskim Radiu w 1937 r. We wrześniu 1939 r. pozostał na stanowisku. Poznał wtedy Jerzego Wasowskiego. Podczas Powstania Warszawskiego pełnił służbę spikerską.

Po wojnie pracował w Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia w Bydgoszczy i tam - w audycji satyrycznej "Pokrzywy nad Brdą" - przedstawił po raz pierwszy swoje teksty. Po powrocie do Warszawy w 1948 r. początkowo był spikerem rozgłośni centralnej, potem zaś pracował w Redakcji Teatru Polskiego Radia i wreszcie - w Redakcji Humoru i Satyry.

Mało jednak brakowało, by jego kariera potoczyła się inaczej. To, że przyjęto go do pracy w Polskim Radiu, Jeremi Przybora zawdzięczał bowiem pewnemu negatywnemu oddziaływaniu mikrofonu na innych spikerów.

***

Przygotowała: Bogumiła Prządka

Z nagrań archiwalnych: Jeremi Przybora

Data emisji: 10.08.2011

Godzina emisji: 11.45

Materiał został wyemitowany w audycji "Głosy z przeszłości"

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Warszawa II po wybuchu wojny

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 16:30
Przed jej mikrofonami przemawiał codziennie prezydent Stefan Starzyński, swoje mowy miał tu również szef propagandy dowództwa obrony stolicy Wacław Lipiński. Stacja Warszawa II odgrywała ważną rolę dla podniesienia morale mieszkańców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stereo na radio i telewizor. Techniczne dzieje Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 16:00
– 7 lipca 1961 r. odbyła się pierwsza emisja programu stereofonicznego. Jeden kanał dźwiękowy przekazywany był przez Program 2, drugi zaś przez nadajnik telewizyjny – mówili pracownicy Polskiego Radia, opowiadając o zmianach technicznych w nadawaniu Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok 1983. Płyta laserowa przybywa do Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 19:14
– Cieszyliśmy się jak dzieci na wiotkie płyty, które przyjechały do Polskiego Radia – mówił Tomasz Szachowski, dziennikarz Dwójki, o technologicznej rewolucji w polskiej radiofonii.
rozwiń zwiń