Polska Marynarka w II Wojnie Światowej

Dunkierka - zagadka II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 08:00
26 maja 1940 rozpoczęła się ewakuacja 330 tysięcy żołnierzy alianckich znad kanału La Manche. Jedną z największych zagadek II wojny światowej pozostaje odpowiedź na pytanie, dlaczego Hitler osobiście zatrzymał niemieckie dywizje pancerne, idące na Calais i Dunkierkę.
Audio
  • Klęska roku 1940 - audycja z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej". Komentuje prof. Jerzy Eisler. (PR, 16.10.2000).
Ewakuacja alianckich żołnierzy z plaż Dunkierki.
Ewakuacja alianckich żołnierzy z plaż Dunkierki.Foto: Wikipedia/domena publiczna

Niemożliwe staje się realne

Od września 1939 do maja 1940 roku na froncie zachodnim trwała "dziwna wojna". Francja, chroniona przez sławną Linię Maginota, miała być bezpieczna.

Potężne fortyfikacje uważano za niemożliwe do przełamania i zdobycia. Jednak umocnienia nie sięgały poza granicę francusko-niemiecką. W maju 1940 roku niemożliwe stało się realne. Wojska niemieckie, atakując neutralną Holandię i Belgię, obeszły Linię Maginota. Droga do Paryża stanęła przed Wehrmachtem otworem.

Postępy wojsk niemieckich były błyskawiczne. Desant niemieckich spadochroniarzy i terrorystyczny nalot na Rotterdam doprowadziły do kapitulacji Holandii. Belgia broniła się dłużej – kampania trwała osiemnaście dni. Antoni Czubiński w książce "Druga wojna światowa 1939-1945" pisał: "Z chwilą pogwałcenia neutralności Belgii na jej teren wkroczyły wojska angielskie i francuskie. Niemcy zwabili je celowo. Opuściły zajęte nad granicą francusko-belgijską własne umocnienia, ale nie zdołały dotrzeć do linii obrony belgijskich, ponieważ zostały już one zajęte przez wojska niemieckie".

Gdy czołgi gen. Guderiana przedarły się przez Ardeny, siły alianckie znalazły się w potrzasku. 450 tysięcy żołnierzy alianckich i 1,5 miliona ludności cywilnej zamknięto w kotle na pograniczu francusko-belgijskim. Wojska brytyjskie i francuskie były okrążone, a za sobą miały kanał La Manche.

Operacja "Dynamo" 

Jedną z największych zagadek II wojny światowej pozostaje odpowiedź na pytanie, dlaczego Hitler osobiście zatrzymał niemieckie dywizje pancerne, idące na Calais i Dunkierkę. – Jest wiele wytłumaczeń. Najprawdopodobniej Hitler liczył w owym czasie na to, że po pokonaniu krajów Beneluksu oraz Francji, uda mu się zawrzeć pokój z Wielką Brytanią – mówił na antenie PR prof. Jerzy Eisler.

W ciągu kilku dni, pod ciągłym ostrzałem, z plaż w rejonie Dunkierki i Calais ewakuowano 330 tysięcy alianckich żołnierzy.

W tej operacji udział wzięły polskie kontrtorpedowce "Burza" i "Błyskawica". "Burza" działała pod Calais i odniosła uszkodzenia w walce z niemieckimi samolotami. "Błyskawica" walczyła pod Dunkierką i m.in. uratowała załogę zatopionego przez Niemców francuskiego kontrtorpedowca i odholowała do Anglii ciężko uszkodzony kontrtorpedowiec brytyjski "Greyhound".

Klęska 1940 roku

Bitwa o Francję była przegrana. Odrzucono koncepcję Churchilla, w której wysunął bezprecedensową propozycję unii dwóch państw. Nie zdecydowano się też na przeniesienie władz państwowych do francuskiej Algierii. Zwyciężyła wola kapitulacji, co nastąpiło 22 czerwca 1940.

Kampania francuska trwała sześć tygodni. Francja, potęga lądowa, wspierana przez wojska brytyjskie, belgijskie i polskie, walczyła tylko tydzień dłużej niż samotna Polska jesienią 1939 roku.

 Wrzesień 1939 - zobacz serwis specjalny PR

mjm