X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018

Zimowe Igrzyska Olimpijskie lekiem na konflikt koreański? "Złagodzenie napięcia może być krótkoterminowe"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 09:00
- Na Półwyspie Koreańskim mamy obecnie nie tylko stan uspokojenia, ale także dużej niepewności - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.
Spotkanie przedstawicieli Korei Północnej i Południowej przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pjongczangu
Spotkanie przedstawicieli Korei Północnej i Południowej przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w PjongczanguFoto: PAP/EPA/JUNG UI-CHEL/POOL

Wznowienie rozmów międzykoreańskich przy okazji zbliżających się Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu dało nadzieje na poprawę sytuacji na Półwyspie Koreańskim. "Gorąca linia", uruchomiona miesiąc temu, po dwuletniej przerwie, miała przede wszystkim pomóc w ustaleniu szczegółów dotyczących udziału delegacji północnokoreańskiej w igrzyskach. - Korea Północna do ostatniej chwili trzymała w niepewności, czy jest zainteresowana wystąpieniem na tej imprezie - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Oskar Pietrewicz.

Ostatecznie przedstawiciele obu krajów spotkali się 9 stycznia w granicznej miejscowości Panmundżom w Koreańskiej Strefie Zdemilitaryzowanej. Do poprzedniego spotkania doszło ponad dwa lata temu - w grudniu 2015 roku. Korea Północna zgodziła się na wysłanie do Pjongczangu nie tylko sportowców, ale też delegacji wysokich rangą urzędników, dziennikarzy, a nawet, jak podano, fanów sportu. Podczas igrzysk w Korei Południowej wystąpić mają także północnokoreańskie zespoły artystyczne.

czytaj więcej
Delegacja olimpijska z Korei Północnej w Pjongczangu.jpg
PjongCzang 2018: delegacja olimpijska z Korei Północnej przyleciała do Pjongczangu

- Wszyscy zadają sobie teraz pytanie dlaczego Północ się na to zgodziła. Czy jest to na pewno szczera deklaracja uspokojenia i wprowadzenia elementów dialogu, czy jest to raczej przebiegła gra, za którą stoi coś więcej. Możliwe, że władze w Pjongjangu potrzebują oddechu po zeszłorocznych napięciach i coraz silniej odczuwają skutki sankcji. Z drugiej strony takie wydarzenie sprzyja, by w delegacji pojawili się nie tylko działacze sportowi i sportowcy, ale także agentura północnokoreańska ukryta pod osłoną kibiców. Przed Koreą Południową stoi teraz duże wyzwanie logistyczne i organizacyjne - dodał Pietrewicz.

Uspokojenie relacji nie potrwa długo?

Analityk PISM zwrócił też uwagę na fakt, że uspokojenie relacji może nie potrwać długo. - Obecne złagodzenie napięć jest ewidentną zmianą jakościową w porównaniu z zeszłym rokiem, ale moim zdaniem krótkoterminową. Pamiętajmy, że w tych rozmowach obie strony skupiły się przede wszystkim na igrzyskach. Nie poruszono w nich kwestii wznowienia współpracy gospodarczej, czy problemu nuklearnego - powiedział Pietrewicz.

Dodał, że Korea Południowa wyraźnie zaznacza, że nie ma mowy, by to wydarzenie było pretekstem do zniesienia sankcji na Koreę Północną. - Rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ są w tej kwestii bardzo restrykcyjne. Stwarza to poważne wyzwanie dla Południa, które z jednej strony stawia na dialog, a z drugiej zdaje sobie sprawę z jego ograniczeń. Z kolei wyraźnym komunikatem ze strony Północy było to, że nie chce z Południem rozmawiać na temat programu nuklearnego - stwierdził analityk PISM.

czytaj więcej
gorąca linia korea 1200.jpg
"Gorąca linia" między Koreą Północną i Południową ponownie otwarta

- Mimo wszystko z punktu widzenia Korei Południowej to z pewnością korzystna sytuacja. Obecne relacje są o niebo lepsze niż rok temu, a przecież każdy organizator imprezy o zasięgu globalnym chce zadbać o jak największe bezpieczeństwo jego uczestników - podsumował Oskar Pietrewicz.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się w dniach 9-25 lutego w Pjongczangu. W całej imprezie udział weźmie ok. 2900 zawodników z ponad 90 krajów. Koreę Północną będzie reprezentować 22 sportowców. W składzie reprezentacji znaleźli się przedstawiciele takich sportów, jak narciarstwo alpejskie i biegowe, short track i łyżwiarstwo figurowe.

Od 9 do 25 lutego zmagania sportowe w Korei Południowej można będzie też śledzić na stronach portalu PolskieRadio.pl w serwisie przygotowanym specjalnie na tę okazję.

PAP/IAR/Karol Kozłowicz, PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak