Polskie Radio
Section05
Pjongjang

"Kim Dzong Un żyje i ma się dobrze". Doradca prezydenta Korei Płd. zabrał głos

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un wyraził uznanie dla robotników budujących ośrodek turystyczny - podały północnokoreańskie media. Dyktator od dwóch tygodni nie pokazuje się publicznie, co rodzi spekulacje na temat jego stanu zdrowia. - Kim Dzong Un żyje i ma się dobrze - stwierdził natomiast doradca prezydenta Korei Płd.
Zobacz więcej na temat:  Kim Dzong Un Korea Północna Azja Pjongjang Azja Wschodnia ŚWIAT

Korea Płn.: rocznica wybuchu wojny w Korei bez krytyki USA

Prasa Korei Płn. odnotowała w poniedziałek rocznicę wybuchu wojny koreańskiej z lat 1950-1953, ale powstrzymała się od antyamerykańskich tyrad, co może mieć związek z niedawnym spotkaniem przywódcy kraju Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Konflikt rozpoczął się 25 czerwca 1950 roku, gdy siły komunistycznej Korei Płn. przeprowadziły inwazję na Koreę Płd., po trzech dniach walk zajmując Seul.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Korea Północna USA Stany Zjednoczone Donald Trump korea Biały Dom Kim Dzong Un Waszyngton Pjongjang bezpieczeństwo Korea Południowa Singapur

Szczyt Donald Trump-Kim Dzong Un. "Historyczne show"

– To było historyczne show – ocenił w Polskim Radiu 24 Roman Rewald z Amerykańskiej Izby Handlowej. W Singapurze doszło do spotkania przywódców USA i Korei Północnej. Zdaniem eksperta, rozmowy na linii Donald Trump-Kim Dzong Un nie przyniosły jednak przełomu. Na naszej antenie również relacja Tomasza Sajewicza, dziennikarza Polskiego Radia, który obserwował spotkanie w Singapurze.
Zobacz więcej na temat:  szczyt w Singapurze Tomasz Sajewicz w Singapurze Polskie Radio 24 Donald Trump Kim Dzong Un Korea Północna USA Stany Zjednoczone polityka polityka zagraniczna USA Pjongjang Singapur

Sportowcy z KRLD wystąpią w Pjongczangu?

W koreańskiej strefie zdemilitaryzowanej we wtorek odbędą się konsultacje między przedstawicielami władz w Pjongjangu i Seulu. Tematem spotkania delegacji ma być m.in. udział sportowców z Północy w rozpoczynających się 9 lutego XXIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w południowokoreańskim Pjongczangu. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Rafałem Tomańskim, ekspertem ds. azjatyckich.
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna Pjongjang Korea Południowa Azja Kim Dzong Un igrzyska olimpijskie Rafał Tomański

Polacy wyruszyli do Pjongczangu

Udowadniają, że nie ma rzeczy niemożliwych - pomagają potrzebującym, motywują do działania, bawią ze szklanego ekranu czy zdobywają najwyższe sportowe laury. Tak w skrócie można opisać grupę, która właśnie wyruszyła do Korei Południowej. Kilkanaście niezwykłych osób pobiegnie w sztafecie poprzedzającej Zimowe Igrzyska Olimpijskie PjongCzang 2018. Tuż przed wylotem spotkała się z nimi  Marta Matuszak.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS Pjongjang igrzyska olimpijskie

Czy północna Korea zagrozi igrzyskom w Pjongczangu?

9 lutego w położonym 80 km na południe od granicy Korei Południowej i Północnej Pjongczangu rozpoczną się zimowe Igrzyska Olimpijskie. Zawodów sportowych rozgrywanych w tak niewielkiej odległości od epicentrum światowego napięcia, nie było dawno. O tym, czy będą one „okazją” dla Korei Północnej, by zademonstrować swoją siłę, mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. Azji Rafał Tomański.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 igrzyska olimpijskie Korea Południowa Korea Północna Pjongjang Kim Dzong Un