Polskie Radio
Section05
Pjongjang

NASZ WYWIAD Napięcia na Półwyspie Koreańskim. Politolog: z każdym pokoleniem słabną narodowe więzi i wiara w jeden koreański naród

- Wyraźnie widać, że zarówno dla Pjongjangu, jak i dla Seulu idea zjednoczenia Korei wyczerpuje się, a z każdym pokoleniem słabną narodowe więzi i wiara w jeden koreański naród - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Joanna Beczkowska, politolog i koreanistka z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Wschodnia Korea Południowa Korea Północna polityka korea Kim Dzong Un Azja Seul Pjongjang bezpieczeństwo broń nuklearna broń atomowa

Dostawy broni z Korei Płn. do Rosji. "Washington Post": mogą być większe, niż sądzono

Dostawy broni z Korei Północnej dla Rosji mogą być większe i bardziej regularne, niż ujawnił Biały Dom - podał w poniedziałek "Washington Post" w oparciu o nowe zdjęcia satelitarne i analizę brytyjskiego think tanku RUSI. Według jego ekspertów dostawy od reżimu mogą mieć znaczący wpływ na przebieg wojny na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Washington Post bezpieczeństwo Biały Dom Stany Zjednoczone USA Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Pjongjang Korea Północna Rosja GOSPODARKA

Korea Północna przeprowadziła udany test rakietowy. Pocisk balistyczny wystrzelono z okrętu podwodnego

Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny z pokładu łodzi podwodnej. O przeprowadzeniu testu uzbrojenia poinformowała północnokoreańska agencja KCNA. Pocisk przeleciał około 600 kilometrów w głąb Morza Japońskiego osiągając wysokość około 60 kilometrów - podała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, powołując się na źródła wojskowe.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Korea Północna Pjongjang wojsko

Korea Północna zarzuca RB ONZ podwójne standardy. Chodzi o testy rakietowe

- Rada Bezpieczeństwa ONZ stosuje podwójne standardy w kwestii działań militarnych członków Organizacji Narodów Zjednoczonych - oświadczył w niedzielę przedstawiciel władz Korei Północnej w państwowej telewizji KCNA. Ostrzegł Radę przed konsekwencjami krytykowania północnokoreańskich testów rakietowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Korea Północna USA ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) Pjongjang

"Kim Dzong Un żyje i ma się dobrze". Doradca prezydenta Korei Płd. zabrał głos

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un wyraził uznanie dla robotników budujących ośrodek turystyczny - podały północnokoreańskie media. Dyktator od dwóch tygodni nie pokazuje się publicznie, co rodzi spekulacje na temat jego stanu zdrowia. - Kim Dzong Un żyje i ma się dobrze - stwierdził natomiast doradca prezydenta Korei Płd.
Zobacz więcej na temat:  Kim Dzong Un Korea Północna Azja Pjongjang Azja Wschodnia ŚWIAT