Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018

PjongCzang 2018: Dajing Wu rekordzistą świata. Chińczyk mistrzem olimpijskim w short tracku na 500 m

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 13:33
Chińczyk Dajing Wu triumfował w olimpijskiej rywalizacji w short tracku w Pjongczangu na 500 m. W finale czasem 39,584 ustanowił rekord świata.
Dajing Wu ze złotem olimpijskim w short tracku na 500 m
Dajing Wu ze złotem olimpijskim w short tracku na 500 m Foto: PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG

Srebro i brąz zdobyli łyżwiarze z Korei Południowej - 18-letni Hwang Dae Heon i 21-letni Lim Hyo-Jun, który 10 lutego był najlepszy na 1500 m. Debiutujący na igrzyskach Bartosz Konopko zajął 17. miejsce.

W ciągu kilkudziesięciu minut Dajing Wu dwukrotnie poprawiał rekord globu; w ćwierćfinale osiągnął rezultat 39,800. Dotychczasowy najlepszy wynik na świecie należał do Amerykanina Johna Celskiego, który w 2012 roku w Calgary uzyskał 39,937.

W finale 23-letni Chińczyk prowadził od startu do mety. Za nim sklasyfikowani zostali zawodnicy gospodarzy, zaś cały czas jako czwarty biegł Girard.

Cztery lata temu na igrzyskach w Soczi Dajing Wu wywalczył srebrny krążek na 500 m. W dorobku ma też po dwa złote i srebrne medale mistrzostw świata w tej konkurencji.

W czwartkowym finale B najlepszy był Węgier Sandor Liu Shaolin, co ostatecznie dało mu piątą lokatę w zawodach.

Białostoczanin Konopko odpadł w ćwierćfinale i został sklasyfikowany na 17. miejscu.

brak

Austriaczka Anna Gasser zdobyła złoty medal w snowboardowej konkurencji big air w zimowych igrzyskach w Pjongczangu. Druga była Amerykanka Jamie Anderson, dwukrotna mistrzyni olimpijska w slopestyle'u, a trzecia Nowozelandka Zoi Sadowski-Synnott. Polki nie startowały.

Amerykanin David Wise zdobył drugie z rzędu mistrzostwo olimpijskie w konkurencji halfpipe w narciarstwie dowolnym. Po triumfie w 2014 roku w Soczi, sięgnął po złoto w Pjongczangu. Drugi był jego rodak Alex Ferreira, a trzeci Nowozelandczyk Nico Porteous. Polacy nie startowali.

Holenderka Suzanne Schulting została mistrzynią olimpijską w short tracku na dystansie 1000 m. To jej największy sukces w karierze i pierwszy złoty medal wielkiej imprezy. Na 12. pozycji sklasyfikowano Magdalenę Warakomską, która odpadła w ćwierćfinale.