Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018

PjongCzang 2018: Suzanne Schulting z największym sukcesem w karierze. Złoto dla Holenderki, Magdalena Warakomska odpadła w ćwierćfinale

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 13:08
Holenderka Suzanne Schulting została mistrzynią olimpijską w short tracku na dystansie 1000 m. To jej największy sukces w karierze i pierwszy złoty medal wielkiej imprezy. Na 12. pozycji sklasyfikowano Magdalenę Warakomską, która odpadła w ćwierćfinale.
Suzanne Schulting mistrzynią olimpijską na 1000 m  w short tracku
Suzanne Schulting mistrzynią olimpijską na 1000 m w short tracku Foto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

20-letnia Schulting w finale prowadziła praktycznie od startu, tylko na moment pozwoliła się wyprzedzić Kim Boutin. Kanadyjka finiszowała druga, zdobywając trzeci indywidualny medal w Pjongczangu; na 500 i 1500 m była trzecia. Brąz wywalczyła Włoszka Arianna Fontana, mistrzyni olimpijska na 500 m i brązowa medalistka w sztafecie.

Na ostatnim okrążeniu, przy próbie wyprzedzenia rywalek po zewnętrznej, przewróciły się dwie startujące w finale A reprezentantki gospodarzy, w tym 19-letni Minjeong Choi, która wcześniej po złoto sięgnęła na 1500 m.

Wyniki 1000 m kobiet w short tracku:

finał A
1. Suzanne Schulting (Holandia) 1.29,778
2. Kim Boutin (Kanada) 1.29,956
3. Arianna Fontana (Włochy) 1.30,656
4. Minjeong Choi (Korea Płd.) 1.42,434

brak

Szwed Andre Myhrer wygrał slalom igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Srebro zdobył Szwajcar Ramon Zenhaeusern, a brąz Austriak Michael Matt. Drugiego przejazdu nie ukończył 30. na półmetku Michał Jasiczek, podobnie jak lider Norweg Henrik Kristoffersen.

Austriaczka Anna Gasser zdobyła złoty medal w snowboardowej konkurencji big air w zimowych igrzyskach w Pjongczangu. Druga była Amerykanka Jamie Anderson, dwukrotna mistrzyni olimpijska w slopestyle'u, a trzecia Nowozelandka Zoi Sadowski-Synnott. Polki nie startowały.

Hokeistki USA zdobyły drugi złoty medal olimpijski. W czwartkowym finale w Pjongczangu wygrały z Kanadą 3:2 (po karnych). Amerykanki powtórzyły sukces sprzed 20 lat z Nagano. Później w czterech edycjach igrzysk najlepsze były Kanadyjki.

Amerykanin David Wise zdobył drugie z rzędu mistrzostwo olimpijskie w konkurencji halfpipe w narciarstwie dowolnym. Po triumfie w 2014 roku w Soczi, sięgnął po złoto w Pjongczangu. Drugi był jego rodak Alex Ferreira, a trzeci Nowozelandczyk Nico Porteous. Polacy nie startowali.