Lato z Radiem 2018

Kościół w Świdnicy niczym stodoła?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 11:28
Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej w Świdnicy to niewątpliwie najważniejszy zabytek tego miasta. Kościół należy do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Podobno tym budynkiem zafascynował się sam cesarz Niemiec Wilhelm II.
Audio
Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej w Świdnicy
Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej w ŚwidnicyFoto: Piotr Piorun/Polskie Radio

I trzeba przyznać, że ten zachwyt był uzasadniony. Nie bez powodu ten obiekt jako pierwszy z zabytków całego Dolnego Śląska został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

- Mamy do czynienia z nietypową konstrukcją. Architekt, który budował ten kościół, Albrecht von Saebisch musiał być człowiekiem genialnym, aby bez użycia komputera, jedynie przy pomocy kartki i ołówka, obliczyć statykę kościoła i wymyślić taki projekt, w którym 7,5 tysiąca ludzi naraz będzie mogło uczestniczyć w nabożeństwie ewangelickim. Wszystko, co widzimy we wnętrzu, wykonane jest z drewna. Nawet kolumny ołtarza, które wydają się kolumnami z marmuru, również są w drewna – powiedział przewodnik Sobiesław Nowotny.

Podobno, kiedy przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych, na początku XIX wieku, przyjechał do Świdnicy, spojrzał na ten obiekt i powiedział "O! Wielka stodoła!". Kiedy w 1906 roku przyjechał do Świdnicy cesarz Wilhelm II, wszedł do kościoła i stwierdził "To jest wyjątkowo piękny kościół". – I taka jest różnica. Z zewnątrz wygląda jak stodoła, a dopiero wewnątrz ukazuje całe swoje piękno – dodał przewodnik.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, w którym mówimy też o wyśmienitych daniach z dziczyzny typowych dla tego regionu, piernikach świdnickich, starszych nawet od toruńskich i świdnickim piwie.

***

Tytuł audycji: Lato z radiem

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Reporterka: Małgorzata Głogowska

Goście: Sobiesław Nowotny (przewodnik po Świdnicy, doktorant UWr), Sylwia Osojca-Kozłowska (kierownik Referatu Turystyki), dr Dobiesław Karst (Muzeum Dawnego Kupiectwa), Andrzej Deska (Referat Turystyki Urzędu Miasta w Świdnicy)

Data emisji: 20.07.2018

Godzina emisji: 9.17, 11.16 

abi/kb