X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Lato z Radiem 2018

Kościół w Świdnicy niczym stodoła?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 11:28
Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej w Świdnicy to niewątpliwie najważniejszy zabytek tego miasta. Kościół należy do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Podobno tym budynkiem zafascynował się sam cesarz Niemiec Wilhelm II.
Audio
Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej w Świdnicy
Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej w ŚwidnicyFoto: Piotr Piorun/Polskie Radio

I trzeba przyznać, że ten zachwyt był uzasadniony. Nie bez powodu ten obiekt jako pierwszy z zabytków całego Dolnego Śląska został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

- Mamy do czynienia z nietypową konstrukcją. Architekt, który budował ten kościół, Albrecht von Saebisch musiał być człowiekiem genialnym, aby bez użycia komputera, jedynie przy pomocy kartki i ołówka, obliczyć statykę kościoła i wymyślić taki projekt, w którym 7,5 tysiąca ludzi naraz będzie mogło uczestniczyć w nabożeństwie ewangelickim. Wszystko, co widzimy we wnętrzu, wykonane jest z drewna. Nawet kolumny ołtarza, które wydają się kolumnami z marmuru, również są w drewna – powiedział przewodnik Sobiesław Nowotny.

Podobno, kiedy przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych, na początku XIX wieku, przyjechał do Świdnicy, spojrzał na ten obiekt i powiedział "O! Wielka stodoła!". Kiedy w 1906 roku przyjechał do Świdnicy cesarz Wilhelm II, wszedł do kościoła i stwierdził "To jest wyjątkowo piękny kościół". – I taka jest różnica. Z zewnątrz wygląda jak stodoła, a dopiero wewnątrz ukazuje całe swoje piękno – dodał przewodnik.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, w którym mówimy też o wyśmienitych daniach z dziczyzny typowych dla tego regionu, piernikach świdnickich, starszych nawet od toruńskich i świdnickim piwie.

***

Tytuł audycji: Lato z radiem

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Reporterka: Małgorzata Głogowska

Goście: Sobiesław Nowotny (przewodnik po Świdnicy, doktorant UWr), Sylwia Osojca-Kozłowska (kierownik Referatu Turystyki), dr Dobiesław Karst (Muzeum Dawnego Kupiectwa), Andrzej Deska (Referat Turystyki Urzędu Miasta w Świdnicy)

Data emisji: 20.07.2018

Godzina emisji: 9.17, 11.16 

abi/kb