Teatr Polskiego Radia

Słuchowiska - dźwiękowa podróż w świat dziecięcej wyobraźni [POSŁUCHAJ SŁUCHOWISK]

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2024 07:00
Słuchowisko to nie tylko ciekawe, pełne dźwięków opowieści, ale przede wszystkim narzędzie rozwijające wyobraźnię najmłodszych. Jedynym elementem, który angażuje nas podczas słuchania, jest dźwięk. To właśnie on staje się katalizatorem, dzięki któremu wyobraźnia zaczyna tworzyć w naszych głowach niepowtarzalne obrazy.
Słuchowiska rozwijają dziecięcą wyobraźnię. Posłuchaj wybranych produkcji Polskiego Radia.
Słuchowiska rozwijają dziecięcą wyobraźnię. Posłuchaj wybranych produkcji Polskiego Radia.Foto: Kamil Jasieński
  • Ciekawią, uczą i rozwijają wyobraźnię. Słuchowiska dla dzieci wciąż cieszą się popularnością najmłodszych słuchaczy.
  • Ważkość tematu, prosta i jednolita fabuła, tempo i dynamika akcji, muzyka i kulisy artystyczne - tajemniczy przepis na "słuchanie uchem".
  • Słuchowiska dla dzieci są stałym elementem ramówki Polskiego Radia Dzieciom. Od poniedziałku do piątku o godz.14.00.

Dźwięk to głos człowieka, efekty akustyczne - takie jak świergot ptaków czy odgłosy ulicy - a także muzyka, która jest tłem do wypowiadanych słów. Użyte w słuchowisku dźwięki dobierane są tak, by można było je sobie wyobrazić.


Teatr radiowy, a nie czytanie bajki na głos

To właśnie odróżnia słuchowisko od audiobooka - czyli książki do słuchania. Te zazwyczaj czytane są od początku do końca przez jednego aktora i nie towarzyszą temu dodatkowe efekty dźwiękowe.


Teatr wyobraźni

Słuchowiska w Polskim Radiu powstają według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży, poezji czy bajek dla dzieci.


Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch światów Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch światów/ Polskie Radio

Pierwszą adaptacją radiową dzieła literackiego - pióra Alojzego Kaszyna - była zrealizowana w 1925 roku "Warszawianka" Stanisława Wyspiańskiego. Trzy lata później z wielkim rozmachem wybitny twórca radiowy - Witold Hulewicz - pomysłodawca i założyciel teatru radiowego - zrealizował także słuchowisko oryginalne - historię specjalnie rozpisaną "na mikrofon" - "Pogrzeb Kiejstuta". O pogrzebie litewskiego księcia opowiedzieli w niej bohaterowie kroczący w żałobnym kondukcie. Wtedy już realizację taką, w odróżnieniu od widowiska, nazywano "słuchowiskiem", a Hulewicz zaczął dla tej formy radiowej używać także nazwy "Teatr Wyobraźni". I właśnie to określenie z powodzeniem używane jest również współcześnie.Wystarczy zamknąć oczy i słuchać!

Ten radiowy "teatr wyobraźni" latami przyciągał do siebie także młodych słuchaczy. Począwszy od takich audycji jak choćby "Skrzynka Dziecięca" Wandy Tatarkiewicz-Małkowskiej. Ta aktorka i reżyserka radiowa uznana za jedną z najlepszych europejskich specjalistek teatru radiowego dla najmłodszych, przez wiele lat reżyserowała słuchowiska w radiowym teatrze.
I to właśnie te dźwiękowe opowieści dla dzieci przez lata zyskały wielu wiernych słuchaczy. A w realizacjach Teatru Polskiego Radia brali i biorą udział najwybitniejsi polscy aktorzy. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku Aleksander Zelwerowicz, Mieczysława Ćwiklińska, Aleksander Żabczyński, Elżbieta Barszczewska. Potem, wśród wielu innych, Irena Kwiatkowska, Krzysztof Kowalewski, Wiesław Michnikowski czy Marian Opania. Ich nagrania, także te dla dzieci, do tekstów polskich pisarzy i poetów to utwory o najwyższych walorach artystycznych i literackich.


Posłuchaj słuchowisk dla dzieci:

"Marzycielka" 

To opowieść o spełnieniu marzeń. Przekaz mówiący o tym, by iść własną ścieżką. Bez względu na to, co mówią inni.

Posłuchaj
81:25 Słuchowisko "Marzycielka". To opowieść o spełnieniu marzeń. Przekaz mówiący o tym, by iść swoją ścieżką. Bez względu na to, co mówią inni.

kadr z nagrania słuchowiska Marzycielka kadr z nagrania słuchowiska Marzycielka

"Ciemności nie trzeba się bać"

Niektórzy wierzą, że gdy gasną światła i zapada ciemność, to wychodzą strachy. W pokoju małej Kasi stojąca przy oknie Komoda obawia się nocnych dźwięków i mroku. W jaki sposób można przestać się bać ciemności?

Posłuchaj
19:25 Słuchowisko "Ciemności nie trzeba się bać". Niektórzy wierzą, że gdy gasną światła i zapada ciemność, to wychodzą strachy. W pokoju małej Kasi stojąca przy oknie Komoda obawia się nocnych dźwięków i mroku. W jaki sposób można przestać się bać ciemności?

"Ryś Pędzelek i Wyprawa Dzikich Odkrywców"

Przygody cętkowanego bohatera i jego przyjaciół. Słuchowisko w ramach cyklu "Dzikie słuchowiska".

Posłuchaj
19:46 Słuchowisko "Ryś pędzelek i Wyprawa Dzikich Odkrywców". Przygody cętkowanego bohatera i jego przyjaciół. Słuchowisko w ramach cyklu "Dzikie słuchowiska".

Przygody cętkowanego bohatera i jego przyjaciół. Słuchowisko w ramach cyklu Dzikie słuchowiska.png Przygody cętkowanego bohatera i jego przyjaciół. Słuchowisko w ramach cyklu Dzikie słuchowiska.png

"Dziadek do orzechów"

Historia drewnianego dziadka do orzechów, który walczył z Mysim Królem, należy do tych opowieści, które od lat potrafią zawładnąć dziecięcą wyobraźnią.

Posłuchaj
19:37 Słuchowisko "Dziadek do orzechów". Historia drewnianego dziadka do orzechów, który walczył z Mysim Królem, należy do tych opowieści, które od lat potrafią zawładnąć dziecięcą wyobraźnią.

 

"Co trzeba zabrać na wędrówkę" 

Historia Henia i Matyldy opowiada o przyjaźni, wybaczeniu i zrozumieniu. O tym, jak pragniemy akceptacji, i o tym, jak nauczyć się słuchać swojego serca. Słuchowisko zajęło pierwsze miejsce w konkursie "Mój Świat", organizowanym przez PR Dzieciom, Teatr PR i ZAiKS.


Posłuchaj
28:17 Słuchowisko "Co trzeba zabrać na wędrówkę".  Historia Henia i Matyldy opowiada o przyjaźni, wybaczeniu i zrozumieniu. O tym, jak pragniemy akceptacji, i o tym, jak nauczyć się słuchać swojego serca. Słuchowisko zajęło pierwsze miejsce w konkursie "Mój Świat", organizowanym przez PR Dzieciom, Teatr PR i ZAiKS.

Historia Henia i Matyldy opowiada o przyjaźni, wybaczeniu i zrozumieniu. O tym, jak pragniemy akceptacji i o tym, jak nauczyć się słuchać swojego serca Historia Henia i Matyldy opowiada o przyjaźni, wybaczeniu i zrozumieniu. O tym, jak pragniemy akceptacji, i o tym, jak nauczyć się słuchać swojego serca

Przepis na sukces

Ważkość tematu, prosta i jednolita fabuła, tempo i dynamika akcji, muzyka i kulisy artystyczne to tylko kilka wśród wielu wymagań, stawianych przez Hulewicza autorom słuchowisk. Ale to także elementy tajemniczego przepisu, który ma sprawić, żeby "słuchanie uchem" stało się faktem, a radio, pełne ciekawych historii i bogatych planów dźwiękowych, trafiło do świadomości słuchaczy, również do dzieci.

Polskie Radio Dzieciom Dwa Teatry w Zamościu w 2021 Polskie Radio Dzieciom Dwa Teatry w Zamościu w 2021

Na antenie

Słuchowiska dla dzieci obecne są także co roku na Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu.

Słuchowiska dla dzieci to część oferty Polskiego Radia Dzieciom. Antena ta każdego tygodnia emituje ponad 130 audycji dla dzieci i rodziców - audycji edukacyjnych, podróżniczych, kulturalnych rozrywkowych, a także bajek, podcastów i właśnie słuchowisk.


Posłuchaj online:

Polskie Radio Dzieciom online


***

Słuchowisk dla dzieci można posłuchać na antenie Polskiego Radia Dzieciom od poniedziałku do piątku o godz. 14.00


Polskie Radio Dzieciom/mt/wmkor