Konkurs Chopinowski 2018

Konkurs Chopinowski. Instrumenty historyczne i ponowoczesność na początek II etapu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2018 16:23
- Mieliśmy dzisiaj przykład ponowoczesnego podejścia zwłaszcza do polonezów, ale też do mazurków. Coś w rodzaju remiksu tej muzyki; nutki są te same, ale pojawiły się zupełnie inne koncepcje i interpretacje - mówił po pierwszym dniu II etapu przesłuchań Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych Kacper Miklaszewski.
Audio
  • Omówienie przesłuchań pierwszego dnia II etapu Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Eric Clark w czasie I etapu
Eric Clark w czasie I etapuFoto: W. Grzędziński/NIFC

konkurs_wyniki_1200.jpg
Wyniki I etapu Konkursu Chopinowskiego

Z trzydzieściorga uczestników, którzy przystąpili do I etapu, w rywalizacji pozostała połowa z nich. Sobota (8.09) była pierwszym dniem przesłuchań II etapu. Z programem, na który składają się mazurki, polonezy i sonaty jako pierwsi zmierzyli się: Aurelia Visovan (Rumunia), Dmitry Ablogin (Rosja), Eric Clark (USA), Antoine de Grolée (Francja) i Naruhiko Kawaguchi (Japonia).

- To na pewno jest zupełnie inny etap niż poprzedni, mimo że tam też były polonezy. Było dziś widać, że sprawdza się powiedzenie nieodżałowanej pani profesor Reginy Smędzianki, która już 25 lat temu mówiła, że dla młodych ludzi już walc jest muzyką dawną - komentował Kacper Miklaszewski, dziennikarz muzyczny.

Jak goście studia festiwalowego Dwójki oceniają poszczególnych pianistów, którzy zaprezentowali się pierwszego dnia II etapu przesłuchań? Kto ich zdaniem zawiódł, a kto może być zadowolony? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Letni festiwal muzyczny

Prowadził: Andrzej Sułek

Goście: Kacper Miklaszewski (dziennikarz muzyczny), Marek Bracha (pianista), Róża ŚwiatczyńskaMarcin Majchrowski

Data emisji: 8.09.2018

Godzina emisji: 21.00

pg/ml

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak