Konkurs Chopinowski 2018

Dawne fortepiany w CV Janusza Olejniczaka i Ewy Pobłockiej

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 12:00
- To chopiniści o ogromnych umiejętnościach i wrażliwości - Andrzej Sułek opowiadał w Dwójce o polskich jurorach I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.
Audio
  • Dawne fortepiany w CV Janusza Olejniczka i Ewy Pobłockiej (Fortepianiści/Dwójka)
Janusz Olejniczak i Ewa Pobłocka
Janusz Olejniczak i Ewa PobłockaFoto: Grzegorz Śledź/Pr2

Paul Badura-Skoda 1200.jpg
Paul Badura-Skoda. Prekursor gry na dawnych instrumentach

Prowadzący audycję "Fortepianiści" zwrócił uwagę, że Ewa Pobłocka, mimo licznych nagrań muzyki Chopina, nie ma zbyt dużego doświadczenia w wykonywaniu jego muzyki na instrumentach historycznych. Jednak zdaniem Andrzej Sułka nie powinno to negatywnie wpłynąć na oceny pianistki, jako jurorki konkursu. - To artystka o tak bogatej osobowości, że będzie potrafiła dostrzec w wykonaniach uczestników konkursu odpowiednie wartości artystyczne.

Wiele do powiedzenia na temat występów będzie miał z pewnością Janusz Olejniczak, który jest jednym z pionierów wykonywania muzyki Chopina na dawnych fortepianach. - Warto tu zwrócić uwagę na płytę, na której odtworzył kształt i repertuar koncertu Chopina z Warszawy z roku 1830. To album, który do dziś budzi mój szczery zachwyt - mówił Andrzej Sułek.

W programie słuchaliśmy nagrań obojga jurorów. Andrzej Sułek mówił też o trudnościach wykonawczych, które czekają na uczestników konkursu w II etapie.

I Międzynarodowego Konkurs Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych odbędzie się w dniach 2-14 września 2018 roku. Do tej pory w cyklu "Fortepianiści" przedstawiliśmy sylwetki następujących jurorów: Nicolaia Demidenki i Tobiasa Kocha oraz Nelsona Goernera i Claire Chevalier.

Koch Demidenko.jpg
Chopin na dawnych instrumentach. Kogo docenią Koch i Demidenko

***

Tytuł audycji: Fortepianiści

Prowadzi: Andrzej Sułek

Data emisji: 19.08.2018

Godzina emisji: 16.00

bch/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak