Redakcja Programów Katolickich

Benedykt XVI rezygnuje z urzędu

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 12:19
Benedykt XVI powiedział, że długo medytował nad decyzją. - Czuję ciężar odpowiedzialności i zamierzam ustąpić dla dobra Kościoła. Koniec pontyfikatu wyznaczył na 28 lutego.
Audio
  • Marek Lehnert z Rzymu o ustąpieniu papieża Benedykta XVI
Benedykt XVI rezygnuje z urzędu
Foto: PAP/EPA

Papież poinformował o swojej decyzji po łacinie, podczas konsystorza w sprawie kanonizacji męczenników z Otranto. Wezwał do zwołania konklawe. Wiadomość o ustąpieniu papieża potwierdził Watykan.

Kardynał Angelo Sodano skomentował, że ta wiadomość jest dla niego  zaskakująca, "jak piorun z jasnego nieba". Rzecznik Watykanu potwierdził, że o zamiarze ustąpienia nie wiedzieli nawet najbliżsi współpracownicy Benedykta XVI.

- Moje siły z powodu zaawansowanego wieku nie wystarczają, by pełnić w odpowiedni sposób posługę - powiedział papież kardynałom na konsystorzu. - Jestem świadom tego, że posługa ta z powodu swej natury duchowej musi być pełniona nie tylko poprzez czyny i słowa, ale również w cierpieniu i modlitwie. W dzisiejszym świecie, podlegającym błyskawicznym zmianom i wstrząsanym kwestiami o wielkim znaczeniu dla życia wiary, by zarządzać nawą świętego Piotra i głosić Ewangelię konieczny jest zarówno wigor ciała, jak i duszy, które w ostatnich miesiącach zmniejszyły się we mnie w taki sposób, że musiałem uznać moją niezdolność do dobrego sprawowania powierzonej mi posługi - oświadczył Benedykt XVI.

Joseph Ratzinger został wybrany papieżem 19 kwietnia 2005 roku, po śmierci Jana Pawła II. Urodził się 16 kwietnia 1927 roku. Benedykt XVI jest pierwszym Niemcem od 480 lat, który został Ojcem Świętym po Hadrianie VI.

''


Czytaj także

Sodano: media pokazują zjawiska w fałszywym świetle

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 21:14
- W Watykanie nie toczy się żadna wewnętrzna wojna, co najwyżej do głosu dochodzą różnice opinii i stanowisk – utrzymuje kardynał Angelo Sodano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Benedykt XVI zakończy pontyfikat 28 lutego

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 12:19
Benedykt XVI powiedział, że długo medytował nad decyzją. - Czuję ciężar odpowiedzialności i zamierzam ustąpić dla dobra kościoła - powiedział.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Muszę uznać niezdolność do posługi" Treść wystąpienia papieża

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 13:55
- Od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona - poinformował Benedykt XVI.
rozwiń zwiń