Redakcja Programów Katolickich

Festiwal Gorzkie Żale

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2016 15:00
Gorzkie Żale to typowo polskie nabożeństwo wielkopostne, połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym. Rozważanie tych słów, może być odnową dla ducha.
Audio
Festiwal Gorzkie Żale - Znak Jonasza
Festiwal Gorzkie Żale - Znak JonaszaFoto: fot. Marta Ankiersztejn-33

Pod hasłem "Wolna wola na rozdrożu" rozpoczęła się 10 lutego br. w Warszawie: VII edycja Festiwalu "Gorzkie Żale - Nowe Epifanie". Potrwa on do 20 marca, a motywem przewodnim jest w tym roku skrzyżowanie.

W ramach wydarzenia, dla mieszkańców stolicy przygotowane zostały wystawy, pokazy filmowe, koncerty, spektakle, debaty i warsztaty, które współbrzmią z trwającym w tym czasie w Kościele - Wielkim Poście. Inicjatorem festiwalu jest Centrum Myśli Jana Pawła II. Najlepsze premiery nawiązujące do staropolskich utworów i tradycji przygotowali m.in.: Natalia Korczakowska, Paweł Passini, Adam Strug czy Piotr Tomaszuk. - Czas spędzony na koncertach czy spektaklach może być czasem refleksji dla każdego, nie koniecznie katolika – zachęcał ks. dr Marek Kotyński, redemptorysta, wykładowca na Papieskim Wydziale Teologicznym i filmoznawca.

Gorzkie żale to nabożeństwo pasyjne związane z Wielkim Postem. To modlitwa do Pana Jezusa cierpiącego na krzyżu, mówiąca o niesprawiedliwości, umieraniu i zdradzie. To opowieść o męce, ale ukierunkowana na cierpienie. Powstała w XVII wieku w kościele pw. Świętego Krzyża w Warszawie i stamtąd szybko rozeszła się na całą Polskę, a także poza granice.

- W dzisiejszych czasach, kiedy wokół panuje wesołość i młodość, nie jest to zbyt popularna modlitwa. Próbujemy za wszelką cenę usunąć cierpienie z naszego życia, zaimpregnować się na wszelkie rodzaje kłopotów i trudności - powiedział ks. dr Marek Kotyński. - Cierpienie dotyka nas bardzo mocno szczególnie poprzez samotność czy chorobę, ale to wszystko wpisane jest w nasz życiorys i unikanie tego sprawia, że pojawiają się kolejne warstwy bólu. Coraz mniej rozumiemy cierpienie, dlatego w dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi odkrywa na nowo modlitwę Gorzkich Żali. Medytujmy tam nie tyle nad męką Jezusa, co nad jego niesamowitą miłością i zdolnością do poświęcenia się za nas - dodał redemptorysta.

Rozważania sfery filozoficznej, duchowej i kulturalnej, mogą być odnową dla ducha

– Dla mnie okres Wielkiego Postu jest czasem, kiedy zawsze zwalniam - podkreślił Redbad Klijnstra, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, a także reżyser i animator kultury, od 2014 roku jest także dyrektorem Festiwalu. - Jesteśmy miejską, a nie kościelną instytucją kultury. Podczas Festiwalu wystąpią więc artyści o różnych przekonaniach religijnych. Staramy się podążać za wyzwaniem Jana Pawła II do tworzenia przestrzeni, gdzie może się odbyć dialog. Nie znajdziemy tu rozrywki, ale nie ma też taniej prowokacji, dzięki czemu widzowie nie wychodzą stąd obojętni. Wszystko jest bowiem podparte intencją dojścia do prawdy.

13 marca o godz. 17 w kościele pw. św. Anny odbędzie się jedno z ważniejszych punktów programu Festiwalu Żołtarz Jezusów. - To dzieło patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa z około XV w. Jest to opis męki Pańskiej, który w ciągu lat rozrósł się do 27 zwrotek - tłumaczył Adam Strug śpiewak, wykonawca Żołtarza Jezusów.

– Założeniem Festiwalu jest zachęta do pogłębionej refleksji w okresie Wielkiego Postu u osób, pochodzących z różnych rzeczywistości, niekoniecznie związanych z Kościołem, a często też takich, którzy od niego stronią – powiedział Sebastian Duda filozof teolog biblista, redaktor „Więzi”, a na Festiwalu Gorzkie Żale prowadzi cykl debat p.t.: „Wiara na rozdrożu”. - Okazało się jednak, że nazwa odstręcza, ponieważ nie lubimy jeśli coś jest gorzkie, a słowo żale, też nie kojarzy się pozytywnie. W tym roku dodano więc: Nowe Epifanie, czyli nowe objawienia, wtajemniczenia.

Bóg objawia się przez sztukę, którą tworzy, człowiek. To przekroczenie naszej codzienności, wyrwanie się gdzieś do innego świata, któremu towarzyszy wejście w metafizyczną sferę. Ten czas ma temu sprzyjać i prowadzić ludzi do tej rzeczywistości przez sztukę – zauważył ks. dr Marek Kotyński. - Zestawienie słów: festiwal i Gorzkie Żale, to nie prowokacja, ale świetny pomysł, bo choć jest to czas smutny to jest w tym coś niezwykłego. Można dzięki temu pokazać nową formę, że kultura nie jest tylko miejscem zabawy, ale głębokiej refleksji nad życiem.

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowscy.

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili:  Mariola i Maciej Orłowscy

Data emisji: 6.03.2016 r.

Godzina emisji: 06.00


Czytaj także

Papież: niech Rok Święty inspiruje do gestów pomocy i solidarności

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 13:17
Byłoby pięknie, dodał, gdyby doszło do sprawiedliwej redystrybucji bogactw.
rozwiń zwiń