X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Czym jest miłosierdzie?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 09:00
Tydzień po Wielkanocy obchodzona jest Niedziela Miłosierdzia. Z okazji 25-lecia Prowincji Zwiastowania Pańskiego księży pallotynów w Familijnej Jedynce zapraszamy do częstochowskiej Doliny Miłosierdzia. Jaka jest historia tego miejsca, jak wygląda praca z bezdomnymi oraz kim są Czciciele Miłosierdzia Bożego?
Audio
Dolina Miłosierdzia w Częstochowie
Dolina Miłosierdzia w CzęstochowieFoto: Wikimedia Commons/Paterm

Na zachodnim zboczu Jasnej Góry, u stóp tronu Królowej Polski w 1949 r. księża pallotyni wybudowali kościół. - Przychodzący tu zakonnicy nie zadawali sobie jednak sprawy, że rozpoczynają wielkie dzieło - powiedział o. Radosław Herka i dodał, że chociaż wszyscy kojarzą kult miłosierdzia z Łagiewnikami i siostrą Faustyną, to tutaj również ma miejsce działalność pallotynów, którzy także chcieli głosić miłosierdzie – dodał gość audycji.

O. Jarosław Rudzik przypomniał zaś, że zaczęło się od przybycia tutaj w czerwcu 1945 r. ks. Leona Cieślaka. - W 1948 r. erygowany został dom pallotynów, a rok później pierwsza kaplica pod wezwanie Matki Bożej Miłosierdzia. - Od tej pory pallotyni stają się wówczas niejako bramą na Jasną Górę – dodał zakonnik. Przyznał też, że aby w tak trudnych czasach stworzyć tu to niezwykłe miejsce, trzeba było mieć w sobie odrobinę szaleństwa. – Ludzie, którzy tu wówczas przyszli mieli jasno określony cel, wewnętrzną radość, oparcie we wspólnocie, nie narzekali i byli przy tym duchowymi pasjonatami. Do dziś trudno powiedzieć, jak udało im się przekonać do tego pomysłu ówczesne władze, podobnie jak trudno ustalić skąd wzięła się nazwa Doliny Miłosierdzia – powiedział pallotyn.

Pomimo zakazów, kult miłosierdzia nigdy nie został tu przerwany, a obraz zdjęty ze ściany. – Kiedy w 1978 r. kult miłosierdzia został zakazany w formach podanych przez s. Faustynę. Wówczas obrazy Jezusa Miłosiernego musiały zniknąć. Oparły się temu zakazowi: obraz w Łagiewnikach, który wisiał w ołtarzu bocznym i ten w Dolinie Miłosierdzie, który znajdował się w ołtarzu głównym. To jest ewenement, który pokazuje, że droga do święta Miłosierdzia Bożego nie była łatwa  – powiedziała dr Ewa Czakowska, historyk, medioznawca i wykładowca UKSW.

Jak mawiał kard. Stefan Wyszyński, który często przyjeżdżał do tego domu gdzie miał tu swojego spowiednika - to miejsce ma w sobie coś z Tatr i Bałtyku. – Znajdujemy się w duchowej stolicy Polski. Z jednej strony mamy góry, z drugiej morze, a po środku leży Częstochowa, która łączy nasz kraj – dodał Radosław Herka. Dolina Miłosierdzia oprócz codziennych zadań, jest także domem dla bezdomnych, o których opowiedział ks. Andrzej Partika, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego.

- Cieszymy się tą rocznicą i dziękujemy Bogu, że to drzewo pallotyńskiego charyzmatu zasiane w Polsce przed ćwierćwieczem tak szybko się rozrosło – powiedział ks. dr Adrian Galbas prowincjał Prowincji Zwiastowania Pańskiego księży pallotynów. - Przez 25 lat udało się rozwinąć dotychczasowe dzieła i nadać im nowy kierunek. Otrzymaliśmy parafie, wydawnictwo Pallotinum, dzieła hospicyjne oraz misyjne, które dalej istnieją i rozwijają się. Powstały też nowe jak Sanktuarium Świętości Życia czy Sanktuarium Pierwszych Polskich Męczenników - opowiadał ks. dr Adrian Galbas.

Tymczasem w częstochowskiej Dolinie Miłosierdzia w niedzielę zakończyło się dwudniowe Sympozjum Czcicieli Miłosierdzia Bożego. Spotkania mają swoją długą historię, na której początku stał m.in. bł. ks. Michał Sopoćko.

W specyfice Doliny Miłosierdzia jest apostolat Miłosierdzia Bożego i po trosze Fatima. Apostolat tych orędzi, które ratują świat, ożywiając wiarę i rozpalają miłość, są zbieżne z chryzmatem, św. Wincentego Plallottiego: „Odpowiedzialni za świat – przepajać świat Bogiem”. Z inicjatywą zrzeszającą czcicieli Miłosierdzia Bożego od początku jej powstania związany był m.in. bł. Michał Sopoćko. Spowiednik i kierownik duchowy św. s. Faustyny Kowalskiej bywał wielokrotnie na organizowanych od 1966 r. nieopodal Jasnej Góry sympozjach i kongresach.


Posłuchaj
01:42 [ PR1]PR1 (mp3) 8 kwiecień 2018 06_13_54.mp3 Kochane życie

12:03 [ PR1]PR1 (mp3) 8 kwiecień 2018 08_23_15.mp3 Ważne sprawy

02:26 [ PR1]PR1 (mp3) 8 kwiecień 2018 06_52_01.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań

11:33 [ PR1]PR1 (mp3) 8 kwiecień 2018 08_38_45.mp3 Magazyn z życia Kościoła

     

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zaprasza: Mariola i Maciej Orłowscy.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadził: Mariola i Maciej Orłowscy

Data emisji: 8.04.2018 r.

Godzina emisji: 06.00

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak