Redakcja Programów Katolickich

Droga do Emaus w zgiełku wojny

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2022 07:00
W Poniedziałek Wielkanocny wspominamy uczniów idących do Emaus, którzy na swej drodze spotykają  Zmartwychwstałego Jezusa, ale Go nie poznają…
Audio
Fragment tryptyku Zmartwychwstanie Hansa Memlinga
Fragment tryptyku "Zmartwychwstanie" Hansa MemlingaFoto: Wikipedia/Domena publiczna

Życie chrześcijanina często porównywane jest do drogi, która zwykle ma symboliczne znaczenie. Dziś ten obraz nabiera zupełnie innego, realnego i wręcz dramatycznego sensu. Droga, którą idą z Ukrainy uchodźcy do obcego i nieznanego świata  jest ratunkiem i szansą na ocalenie życia, ale też niewyobrażalnym wysiłkiem związanym z porzuceniem wszystkiego, co znane. Czy na tej drodze mogą spotkać Chrystusa? Jak im się objawia i co do nich mówi? I wreszcie, czy są w stanie  rozpoznać Go w dramacie swego życia?

W klasztorze redemptorystów w Tuchowie ruszył bezpłatny kurs języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy, co może pomóc niektórym z nich rozwiązać problem utrzymania się w naszym kraju. W audycji powiemy o tej inicjatywie, która dla wielu uchodźców jest jasnym promykiem na drodze, również duchowego wzrostu.

Pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy schronili się w naszym kraju nieustająco płynie z każdej strony. Odwiedzimy także różne Kościoły i wyznania w Polsce,  gdzie dach nad głową i bezpieczeństwo znalazła duża grupa uchodźców- głównie mam z dziećmi. Połączymy się także z księżmi pracującymi na Ukrainie. Co dla nich znaczy dziś Zmartwychwstanie?

Prowadzący: Jan Pniewski


***

Tytuł audycji: Familijna Jedynka

Prowadzący: Przemysław Goławski

Data emisji: 18.04.2022 r.

Godzina emisji: 06.00