Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Pod gołym niebem: Olsztynek

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2023 09:00
W sobotnim cyklu „Pod gołym niebem” zabieramy słuchaczy w podróż. Zapraszamy na tematyczne wycieczki po polskich skansenach. W drugim odcinku odwiedzamy położony na północy, między pięknymi lasami i jeziorami, Olsztynek, który w sezonie letnim słynie z pysznych jagodzianek, ale i Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznego!
Audio
  • Odwiedziny w Parku Etnograficznym w Olsztynku (Dwójka/Pod gołym niebem)
Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku
Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w OlsztynkuFoto: Aleksandra Tykarska

Skansen  to potoczne określenie muzeum na wolnym powietrzu. Jego celem jest prezentowanie kultury ludowej danego regionu i ekspozycja obiektów zabytkowych i dziedzictwa materialnego. Nazwa ta zarezerwowana jest dla pierwszego tego typu miejsca, stworzonego przez szwedzkiego pedagoga i badacza folkloru, Artura Hazeliusa, który pierwszy założył pierwszy skansen w Sztokholmie, w roku 1891. 

Dzięki modzie na budowanie skansenów powstało miejsce, które zbiera zabytki dziedzictwa materialnego i architektury drewnianej z terenów obecnej północno-wschodniej Polski. Dziś mieści się w Olsztynku, ale ta przygoda zaczyna się gdzieś indziej...


Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku

- W Królewcu, w 1913 roku, to muzeum zostało założone przez Richarda Dethlefsena, prowincjonalnego konserwatora zabytków i regionalistę. Dlaczego skansen został założony? Między innymi dlatego, że po inwentaryzacjach zabytków w Prusach Wschodnich, zorientował się, że zanikają pewne typy budowli, a on on postanowił, że trzeba zachować je dla potomnych - mówiła Ewa Sączawa, pracownik muzeum, oprowadzając nas po terenie. - Mamy tu kilka regionów, z których są chałupy w naszym muzeum: Warmia, Mazury, Powiśle - czyli Oberland, i Mała Litwa, inaczej zwana Pruską. W Królewcu był jednak tworzone kopie budowli, a nie przenoszono tam oryginalnych chałup. Korzystano że żyli wtedy jeszcze budowniczowie, którzy takie kopie potrafili wykonać.

Skąd Olsztynek?

Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku

Historia muzeum jest więc nieco pogmatwana, bo początki sięgają 1909 roku, kiedy to w Królewcu zapadła decyzja o utworzeniu muzeum architektury wiejskiej. Potem jednak postanowiono skansen rozbudować, a potrzeba było do tego więcej przestrzeni. Ze względu na ograniczoność terenu Królewieckiego Ogrodu Zoologicznego zdecydowano o przeniesieniu obiektów do Olsztynka, w którego okolicach znajdowało się mauzoleum prezydenta Rzeszy, feldmarszałka Paula Hindenburga i które stało się miejscem licznych wycieczek z Niemiec. Muzeum architektury wiejskiej miało podnieść atrakcyjność okolicy. Wybór padł na Olsztynek, Stąd w latach 1938-1942 przeniesiono tam skansen.

- To jest w ogóle zupełnie innych skansen niż gdziekolwiek indziej, bo mam ytu wielką różnorodność zabytków z różnych regionów. Miesza się tu historia wielu kultur, to jest wyjątkowe - tłumaczyła Ewa Sączawa.

Razem z nią mieliśmy okazję oglądać piękne chałupy, starannie wykonane, imponujące formą i kolorami wielkie domy, które dziś inspirują  architektów z regionu. Szalunek, rygle, mur pruski, wystawka podcieniowa, ale także wystrój izb i niezwykle rozwiązania meblarskie i gospodarskie - to można podziwiać, zwiedzając budynki na terenie skansenu. Park zwiedzać można przez siedem dni w tygodniu, odbywa się tam wiele imprez tematycznych, a także duże święto na 15 sierpnia, przy którym królują zioła. Skansen to też prawdziwe gospodarstwo, dlatego można tam zobaczyć wiele zwierząt przy pracy i rytm obowiązków taki, jak na dawnej wsi.


Aleksandra Tykarska i Ewa Sączawa z Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznego w Olsztynku Aleksandra Tykarska i Ewa Sączawa z Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznego w Olsztynku

Dziękujemy za gościnę Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Materiał: Aleksandra Tykarska

Data emisji: 8.07.2023

Godzina emisji: 8.50


 

Czytaj także

Dawna wieś z bliska. Dlaczego polskie skanseny są tak popularne?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 09:26
Dawne młyny, chałupy wiejskie z zachowanym - autentycznym - wyposażeniem. Zakłady rzemieślnicze, dzieła sztuki ludowej, tkaniny, maszyny rolnicze, pojazdy czy ule. To tylko część atrakcji czekających na turystów w skansenach w całej Polsce. Jaka jest geneza tych miejsc i dlaczego tak chętnie je odwiedzamy?
rozwiń zwiń