Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Poczuj prawdziwą magię Świąt - kolęduj z rodziną i "Źródełkiem"! [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 07:50
Do tego najpiękniejszego, wspólnego sposobu przeżywania Bożego Narodzenia podczas wyjątkowego koncertu kolędowego zapraszały Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej.
Na Źródełkowy koncert kolędowy zapraszaliśmy 30 grudnia
Na Źródełkowy koncert kolędowy zapraszaliśmy 30 grudnia!Foto: mat. pras.

Żebyście byli zdrowi, weseli jako w niebie anieli cały rok!
Żeby wam się darzyło, wodziło, kopiło
i dyszlem do stodoły obróciło!
Cały rok!
Żebyście mieli pełne komory, pełne pudła
I żeby wam gospodyni u pieca nie schudła!
Żebyście mieli żyto jak koryto,
ziemniaki jak chodaki,
buraki jak pniaki
Tyle wołków, co w płocie kołków
Tyle cieliczek, co w lesie jedliczek
Tyle owieczek, co w lesie mróweczek…
I żeby gospodarz chodził pomiędzy snopkami
Jak miesiąc pomiędzy gwiazdami!

 Oracja z Podegrodzia koło Nowego Sącza.

Boże Narodzenie to czas wyjątkowy, szczególny czas bliskości. Zarówno w pradawnej tradycji słowiańskiej, przedchrześcijańskiej, jak i w katolickiej był to bardzo ważny, uświęcony czas. Każdy z dwunastu wieczorów od 25 grudnia do 5 stycznia uznawany był za święty. Nie wykonywało się wtedy żadnej pracy fizycznej, gospodynie wygaszały nawet ogień w piecu. Wszystko musiało być przygotowane wcześniej, aby mieć czas dla najbliższych...


Spotykano się w domach, odwiedzano nawzajem, śpiewano pieśni, obdarowywano prezentami oraz kolędowano. Kolęda i kolędowanie to nie tylko wykonywanie bożonarodzeniowych pieśni. To przede wszystkim obrzęd ludowy, podczas którego kolędnicy obchodzą domy życząc domownikom wszystkiego dobrego w nadchodzącym roku.

Na wspólnym kolędowaniu spotkaliśmy się 30 grudnia o godz. 11 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Zabrzmiały tam najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, z różnych regionów kraju, głęboko sięgające tradycji bożonarodzeniowego świętowania. Wykonaliśmy te znane i chętnie śpiewane przy wigilijnych stołach, jak i te mniej popularne, których piękno odkrywamy na nowo.

Wystąpili:
Józef Broda
Katarzyna Broda-Firla
Joszko Broda
oraz zespół w składzie: Jan Broda, Maciej Broda, Tomasz Broda, Mikołaj Broda, Jeremi Broda, Iwo Broda, Maria Broda, Roch Broda, Józef Broda junior, Debora Broda, Marcin Hałat, Dawid Broszczakowski i Patryk Bizukojć.
Maria Bienias
WoWaKin Trio w składzie: Paula Kinaszewska, Mateusz Wachowiak, Bartłomiej Woźniak
Gościnnie:
Justyna Piernik
oraz Wesołe Mazurki z Pragi: Zuzanna Wlazło, Nina Gutowska, Zuzanna Wnukowska, Łucja Dąbrowska, Karolina Pryc, Zofia Grochowska, Wojciech Tretter, Antoni Korycki, Gaja Jarkowiec, Martyna Koc, Oliwia Kołecka, Helena Kostrzewska.

***

Koncert kolędowy odbył się w poniedziałek (30.12) w godz. 11.00-12.00 na antenie Polskiego Radia Dzieciom, prowadzili go Piotr Kędziorek i Daria Druzgała.

at