Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Pod gołym niebem: Chorzów

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2023 09:00
Nasze muzeum jest wsią w mieście. Za naszymi plecami jeżdżą tramwaje, jesteśmy w dużym skupisku ludzkim. Można podjechać na hulajnodze, tramwajem, na rowerze, samochodem, przekroczyć drewnianą bramę i znaleźć się na dawnej wsi. Wsi, którą niektórzy jeszcze pamiętają, a inni już w ogóle nie znają – mówi Paulina Cius-Górska, dyrektor chorzowskiego parku etnograficznego.
Audio
  • Pod gołym niebem: Chorzów (Dwójka/Pod gołym niebem)
Młyn w chorzowskim skansenie
Młyn w chorzowskim skansenieFoto: Monika Gigier

Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny znajduje się w sercu Chorzowa. Tuż przy Stadionie Śląskim, w otoczeniu miejskich arterii. To miejsce, w którym niezależnie od etnograficznych zainteresowań odpoczniemy od zgiełku wielkiej aglomeracji. Ale chorzowski skansen jest wyjątkowy nie ze względu na nietypowe położenie. Instytucja dba o swoich zwiedzających. Otwarta na oddolne społeczne inicjatywy oferuje znacznie więcej, niż możliwość obejrzenia drewnianej architektury. Chcesz uprawiać przydomowy ogródek? Marzysz o wspólnym śpiewie w kapeli? Skansen w Chorzowie czeka na Ciebie z otwartymi rękami!


Kościółek z Nieboczów i droga krzyżowa podpisana w języku staromorawskim Kościółek z Nieboczów i droga krzyżowa podpisana w języku staromorawskim

Spichlerz i areszt w chorzowskim skansenie. Areszty w wioskach były rzadko spotykane. Spichlerz i areszt w chorzowskim skansenie. Areszty w wioskach były rzadko spotykane.

- Taką mamy specyfikę regionu, różnice między miastem a wsią kompletnie się zatracają – mówi dyrektor muzeum. – U nas można zobaczyć, jak dawniej się żyło. Prawie 50 lat temu muzeum zostało tak pomyślane, by odwiedzający mogli poznać region śląski w całej jego okazałości i historycznej złożoności.

Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny powadzi działalność badawczą. W jej ramach mieszczą się m.in. badania terenowe nad dawnymi śląskimi wsiami i miejscami, które po nich pozostały. To także badania etnomuzykologiczne. Muzeum może pochwalić się archiwum prac Adolfa Dygacza - zbieracza muzycznego folkloru Śląska.

Poza kotami i kozami, w skansenie mieszkają także owce, koń, krowa i ptactwo, m.in. dzięcioły i sójki Poza kotami i kozami, w skansenie mieszkają także owce, koń, krowa i ptactwo, m.in. dzięcioły i sójki

Na terenie chorzowskiego skansenu przejdziemy m.in. przez Beskid Śląski, Zagłębie Dąbrowskie, Górny Śląsk… Każdy z tych obszarów przybliży zwiedzającym np. Etnospacer, czyli wycieczka z przewodnikiem wokół konkretnego tematu.


Chata zielarki i przydomowy ogródek - jeden z tych uprawianych przez wolontariuszkę - panią odwiedzającą chorzowski skansen Chata zielarki i przydomowy ogródek - jeden z tych uprawianych przez wolontariuszkę - panią odwiedzającą chorzowski skansen

Ale często Ślązacy przychodzą do Górnośląskiego Parku Etnograficznego także po to, by po prostu odpocząć od zgiełku miasta. Instytucja rozkłada w tym celu leżaki w zacisznych miejscach parku. Niektórzy szukają ukojenia w pracach przy ogródkach rozsianych wokół chałup.

- Tu jeszcze kilka dni temu rosły słoneczniki – uśmiecha się Paulina Cius-Górska – można było nie tylko zrobić sobie przy nich zdjęcie, ale też powiedzieć z dumą „to ja wysiewałem te słoneczniki”. W przyszłym roku też otworzymy nasze ogródki dla wolontariuszy.

 

 

Dziękujemy za gościnę, Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie".

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Materiał: Monika Gigier

Data emisji: 21.10.2023

Godzina emisji: 8.50


 

Czytaj także

Dawna wieś z bliska. Dlaczego polskie skanseny są tak popularne?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 09:26
Dawne młyny, chałupy wiejskie z zachowanym - autentycznym - wyposażeniem. Zakłady rzemieślnicze, dzieła sztuki ludowej, tkaniny, maszyny rolnicze, pojazdy czy ule. To tylko część atrakcji czekających na turystów w skansenach w całej Polsce. Jaka jest geneza tych miejsc i dlaczego tak chętnie je odwiedzamy?
rozwiń zwiń