Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Pod gołym niebem: Nowy Sącz

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2023 09:00
Dwadzieścia hektarów otwartej przestrzeni pachnącej ziołami i drewnem starych chałup. Różnorodność, jaką trudno znaleźć gdziekolwiek indziej - taki jest skansen w Nowym Sączy, czyli Sądecki Park Etnograficzny.
Audio
Wnętrza w skansenie w Nowym Sączu
Wnętrza w skansenie w Nowym SączuFoto: mat. pras. Skansenu

Poza malowniczym rynkiem i zabytkowymi obiektami sakralnymi, w Nowym Sączu jest największe muzeum skansenowskie w Małopolsce, prezentujące architekturę drewnianą i tradycyjną kulturę ludową lokalnych grup etnograficznych - Lachów, Pogórzan i Górali Sądeckich oraz grup etnicznych: Łemków, Niemców i Cyganów. Na powierzchni 20 ha znajduje się kilkadziesiąt budynków, m.in. zagrody chłopskie, XVII-wieczny dwór szlachecki z unikalną polichromią we wnętrzach, folwark dworski oraz osiemnastowieczne świątynie: kościół rzymskokatolicki, cerkiew greckokatolicka i kościół protestancki. W jednym z sektorów odtworzono zabudowę kolonistów niemieckich z Gołkowic Dolnych, a na skraju lasu małe osiedle cygańskie.


Na ok. 20 hektarowym obszarze parku znajduje się 68 obiektów, zgrupowanych w kilkunastu zespołach. Na ok. 20 hektarowym obszarze parku znajduje się 68 obiektów, zgrupowanych w kilkunastu zespołach.

- Tutaj dotykamy historycznej Sądecczyzny, mieliśmy tu istny tygiel etniczny, kilka grup etnicznie polskich mieszkających obok siebie obok zróżnicowania ludności niepolskiej, wyróżniających się czy gwarą, czy kulturą, tożsamością narodową i wyznaniem religijnym - mówił przewodnik skansenu, Florian Frączek. - Koncepcja skansenu była taka, ,że ma jak najwierniej odtwarzać typową wieś sądecką, łącznie z tymi pagórkami, dlatego szliśmy nieco w górę.

Ekspozycja skansenu prezentuje chronologiczne, majątkowe i społeczne zróżnicowanie kultury ludowej Sądecczyzny, a wiedzę o tradycji regionu wzbogacają tematyczne wystawy etnograficzne: "Izba weselna" i "Maziarstwo łemkowskie". Tradycyjny charakter ma  otoczenie zagród wraz z zakomponowaniem zieleni. Najnowszą atrakcją jest Miasteczko Galicyjskie z rekonstrukcją niewielkiego placu rynkowego, ratusza, karczmy, remizy strażackiej i  domów mieszczańskich. Można tu wynająć pokoje gościnne oraz sale konferencyjne. Na terenie skansenu odbywają się cykliczne oraz okazyjne prezentacje dawnych wiejskich rzemiosł, kuchni regionalnej i warsztatów rękodzielniczych, zaś latem liczne, plenerowe imprezy folklorystyczne.


Sądecki Park Etnograficzny -  Największy skansen regionalny w Małopolsce Sądecki Park Etnograficzny - Największy skansen regionalny w MałopolsceDziękujemy za gościnę Sądecki Park Etnograficzny.

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Materiał: Monika Gigier

Data emisji: 12.08.2023

Godzina emisji: 8.50


 

Czytaj także

Dawna wieś z bliska. Dlaczego polskie skanseny są tak popularne?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 09:26
Dawne młyny, chałupy wiejskie z zachowanym - autentycznym - wyposażeniem. Zakłady rzemieślnicze, dzieła sztuki ludowej, tkaniny, maszyny rolnicze, pojazdy czy ule. To tylko część atrakcji czekających na turystów w skansenach w całej Polsce. Jaka jest geneza tych miejsc i dlaczego tak chętnie je odwiedzamy?
rozwiń zwiń