Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Ptaki i ich znaczenie w kulturze ludowej

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 09:00
"Zwierzęta dla człowieka reprezentowały świat pełen magicznych i symbolicznych możliwości" - pisała prof. Anna Zadrożyńska. Dlaczego?
Audio
  • Symboliczna moc ptaków w kulturze - według prof. Anny Zadrożyńskiej (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

W Polsce zwierzęta dzikozyjące były nieuchwytne, tajemnicze - przynależały do żaświatów. Zmieniło to chrześcijaństwo. Kiedyś nasi przodkowie traktowali zwierzęta jao istoty sobie równe, a niekiedy nawet doskonalsze. Przypisywano im nadprzyrodzone cechy.

Niedźwiedzie czy konie miały być wcieleniami ludzi krzywdzonych na tym świecie. podobnie traktowano bociany, które razem ze skowronkami czy jaskółkami miały specjalny status wśród rolników. Ptaki te odgrywały ważną rolę w rytuałach witania wiosny.

Jakie jeszcze wiązały się z nimi przesądy? O tym - w książce "Świętowania polskie. Przewodnik po tradycji" prof. Anny Zadrożyńskiej". Jej fragment przeczytała dla Państwa Marzena Trybała.

***

Tytuł audycji: Abecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 28.04.2018

Godzina emisji: 8.50

at

Zobacz więcej na temat: antropologia
Czytaj także

Zioła i rośliny lecznicze

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 09:00
Na ogół uważano je za dobroczynne i wykorzystywano w wielu aspektach życia. Wiedza zielarska, wspierana magicznymi zabiegami, fabularyzowała właściwości wielu roślin. W jaki sposób?  W "Abecadle Etnografa" fragmenty książki prof. Anny Zadrożyńskiej czytała Marzena Trybała. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noc Kupały, czyli pochwała życia

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2018 09:00
23 czerwca, w wigilię św. Jana obchodzono Sobótkę, Kupałę, Kupalnockę - na polanach leśnych i na miedzach rozpalano wtedy ogniska, wokół których bawili się młodzi ludzie. W jaki sposób? O tym opowiadała dr Barbara Ogrodowska.
rozwiń zwiń