Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Warsztaty Tańców Tradycyjnych

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 06:00
W poniedziałek rozpoczął się jesienny sezon Warsztatów Tańców Tradycyjnych. Zajęcia odbywające się w Teatrze Scena Lubelska mają długoletnią tradycję. Opowiedział o tym nasz gość, Grzegorz Ajdacki.
Audio
  • Warsztaty taneczne na scenie Teatr Scena Lubelska w Warszawie - opowiada Grzegorz Ajdacki (Dwójka/Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Podczas dwugodzinnych spotkań tanecznych można nauczyć się niestylizowanych tańców z tradycji wiejskich i miejskich z różnych regionów Polski i  z zagranicy. Uczestnicy warsztatów mają okazję nauczyć się takich tańców jak oberki, mazurki, wiwaty i owijoki. Nie brakuje również walczyków, fokstrotów, lendrów i lelendrów. O historii idei spotkań tanecznych opowiadał w sobotnim "Poranku Dwójki” prowadzący warsztaty, tancerz z zamiłowania, regionalista, krajoznawca i etnograf, prezes Stowarzyszenia "Dom Tańca”, Grzegorz Ajdacki:

- Warsztaty, które prowadzę trwają od 2004 roku, a w 2009 roku powstał wspólny pomysł organizatorów festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata", aby stworzyć warsztaty samodoskonalące. Grupę zorganizował Piotr Piszczatowski, ale okazało się, że nie mógł poprowadzić warsztatów, warsztaty miał poprowadzić Piotrek Zgorzelski, ale i on również nie mógł tego zrobić, więc prowadzenie warsztatów scedowano na mnie. Po paru miesiącach uznałem, że warto pociągnąć to dalej i grupa została otwarta – mówił w "Poranku Dwójki”, Grzegorz Ajdacki.

 Jaka jest idea rozpoczynających się własnie warsztatów? Zachęcamy do odsłuchania całej audycji.

***

 

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Grzegorz Ajdacki (prowadzący warsztaty)

Data emisji: 7.09.2019

Godzina emisji: 7.00-10.00


gs

Czytaj także

Święto Jordanu, czyli Objawienia Pańskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 19:00
W Kościele prawosławnym i grekokatolickim dobiegły końca wielkie litrugie, zakończone poświęceniem wody, odprawiano na pamiątkę Chrztu Pańskiego. Jak wyglądają od środka?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Milo Kurtis: określenie "muzyka świata" jest piękne

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 09:00
- Mimo słusznego wieku cały czas tworzę coś nowego z różnymi muzykami. W przypadku Milo Ensemble gramy moją muzykę, dlatego grupę nazwałem swoim imieniem - opowiadał w "Poranku Dwójki" Milo Kurtis.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Taniec śmierci” Melchiora Grosska

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 17:00
- Wystawa robi niesamowite wrażenie. Grossek stracił swoich braci w czasie działań wojennych. Rodzinna trauma i niezgoda na te wydarzenia odzwierciedliły się w jego niezwykle wymownych wycinankach - mówił w „Poranku Dwójki” Stanisław Kozłowski.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Dziejów Tylicza zaprasza

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 17:00
Muzeum mieści się w budynku dawnego ratusza i składa się z kilku sal wystawienniczych z pamiątkami i przedmiotami codziennego użytku, które ilustrują dawne życie i zwyczaje mieszkańców tej miejscowości. Część eksponatów przekazali sami mieszkańcy ze swoich prywatnych zbiorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelszczyzna: Śpiewająco i z przytupem

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 18:30
Na Lubelszczyźnie zakończyły się warsztaty muzyczne „Śpiewająco i z przytupem. Międzypokoleniowe spotkania wokalne i muzyczne”. W ciągu roku w czterech różnych lubelskich wsiach spotykali się ludzie w różnym wieku, aby wspólnie odkrywać tradycje śpiewacze swoich miejscowości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urodziny zespołu DAGADANA

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 13:00
Zespół łączy elementy ukraińskiej i polskiej kultury muzycznej, w ich twórczości słychać fascynację brzmieniem korzeni, dialog z tradycjami i nawiązania do współczesnej kultury muzycznej - jazzu, elektroniki i muzyki świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Joniec: Gęśle nie będą wisiały tylko na ścianie!

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 10:30
- Zamierzam ich używać, w zespole kakofoNIKT nie będzie to trudne, każdy gra tu na różnych dziwactwach. Ja też, jak widać było na koncercie, nie wybrzydzam w instrumentarium, a mam wrażenie, że mam jakiś pociąg do smyków – śmiejąc się, opowiadał zdobywca "Złotych Gęśli", Michał Joniec.
rozwiń zwiń