X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Losy basów

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 09:00
We wsi Brogowa w 1932 roku zmarł muzykant Tworek. Zostawił po sobie wdowę, mnóstwo dzieci i statki, czyli skrzypce, basy i bębenek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Zainteresował się tym skrzypek Walenty Mirecki, rocznik 1912. Poszedł do wdowy kupić instrumenty. Wdowa  mu na to: "Po co mi pieniądze? Odpracuj mi statki w polu, ale z koniem". I tak się stało. Walenty grał z basami do lat 50. Potem już nikt we wsi nie chciał słuchać jego muzyki.

W latach 70. ubiegłego wieku przyjechali do niego z muzeum w Przysusze i Mirecki sprzedał im basy. Pamiętam, jak byłem w Brogowej na weselu w 1986 roku. Pan Walenty był tu gościem, ale jak zawsze wziął ze sobą skrzypce. Jak disco polo przestało grać, zagrał mazurka, ktoś zabębnił. Wtedy młodzi ostentacyjnie wyszli, zabierając ze sobą dziewczyny.

We wsi Dęba Opoczyńska skrzypek Adam Goska, rocznik 1909, miał dwie pary basów. Przyjechałem do niego, nic o tym nie wiedząc, w 1984 roku. Fantastyczna chata z XIX wieku. Po długich pertraktacjach pozwolił mi wejść na strych. Mogę powiedzieć tyle, że każde muzeum etnograficzne oszalałoby z zachwytu na widok tego strychu. Ja zobaczyłem tam basy. Jedne były rozbite, bo ktoś w nie wdepnął, ale drugie... cud opoczyńskiego ludowego lutnictwa! Basy leżały tam nieruszane z pięćdziesiąt lat. "Sprzeda pan?". "Nie, trzymam je dla syna". Kilka lat póżniej Goska zmarł. Starodawne gospodarstwo zapadło się w ziemię. Po latach pytam sąsiadów: "Co z basami?". "Jedne to zabrał syn. bo pracował w Niemczech, ale drugie spalił".

Opowiada Gosa ze wsi Wandzinów: "Tu po wojnie były kapele - skrzypce, basy i bębenek. Basów było mało i jak ktoś je miał, to mógł nieźle zarobić, grając na nich na weselach. Tu był skrzypek Bodala, jego basista lubiał wypić. Wracał po weselu w Myślakowicach, ale był tak pijany, że wpadł do Pilicy. Utopiłby się, gdyby nie wielkie basy, które go uniosły na wodzie, bo miał je na plecach. Płynął po rzece i zasnął. Wyłowiono go dopiero w Nowym Mieście". Co ciekawe, podobną historię opowiada Franciszek Kotula w książce "Muzykanty". Jak więc widać, basy żywią i bronią.

Andrzej Bieńkowski

***

Więcej recenzji i felietonów - w naszych działach Słuchamy i Piszemy.

Czytaj także

Jak mówi ludowe przysłowie...

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 09:00
"...gdy chłop baby nie bije, to jej wątroba gnije". Gdyby jednak zrobić prasówkę, okazałoby się, że najbardziej bije ją nie nasz i nie u nas, ale zagraniczny zagranicą, w kulturach obcych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka dzieci

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 09:00
Stary człowiek wpatrywał się uporczywie prawie niewidzącymi oczami. Rozmawialiśmy już ponad godzinę, ale dopiero teraz poruszyłem w nim bolesną strunę...
rozwiń zwiń