Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Lautari, "Azaran"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 10:40
Pierwsza nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2006.
Lautari, Azaran.
Lautari, "Azaran".Foto: mat. pras.

Etnojazzowa grupa Lautari została założona w 2000 roku. Jej muzyka: "Muzica Lautareasca Nova", "Tematy Aszkenazyjskie", "Azaran", to nowoczesne etnojazzowe brzmienie osadzone w tradycjach muzycznych środkowej, wschodniej i południowej Europy oraz Kaukazu. Motywy ludowe, grane na skrzypcach, fortepianie, klarnecie, fletach, dzięki odważnym aranżacjom i dużej dozie improwizacji tworzą oryginalną muzykę, w której tradycja spotyka się z współczesnością. Lautari wywodzi swoje inspiracje z muzyki i postawy cygańskich Lautarów, wirtuozów i mistrzów improwizacji, tworzących "cygański jazz". W kompozycjach Lautari słychać orientalne melizmaty, subtelność muzyki bizantyńskiej, rytmy Bałkanów i słowiańską żywiołowość.

Zespół pisał o płycie: "Przygotowując [ją] sięgnęliśmy po ormiański mit Azaran - Ptak Tysiąca Treli. Swoją współczesną opowieść muzyczną wpletliśmy w historię odwiecznego poszukiwania wolności, szczęścia i piękna. By je odnaleźć trzeba ruszyć w drogę... Nasze ścieżki prowadziły przez Serbię, Bułgarię, Rumunię, Grecję, Armenię. Dzięki dawnej tradycyjnej muzyce mogliśmy sięgnąć w przeszłość i przywołać jej życiodajną moc - powtarzać czas początku. Powstała muzyka, która nie jest ilustracją opowieści, ale jej doświadczaniem. Muzyka, która mamy nadzieję, stanie się dla wszystkich mityczną podróżą, inspiracją do poszukiwania swojej drogi i odnalezienia w sobie bohatera".

Spis utworów

 1. Trans
 2. Prodromos
 3. Aman 
 4. Sharakan
 5. Zartounk
 6. Giedan Intro]
 7. Giedan Gałmaz
 8. Hallaj
 9. Trans I
 10. Tańce Dewa 
 11. Agape 
 12. Oikos 
 13. Krasi 
 14. Azaran 
 15. Trans II 

Skład zespołu

 • Maciej Filipczuk - skrzypce
 • Zbigniew Łowżył - fortepian
 • Michał Żak - klarnet, flety, bombarda
 • Robert Siwak - instrumenty perkusyjne

materiały prasowe/at

Zobacz więcej na temat: folk Nowa Tradycja

Czytaj także

Lautari

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 15:05
Jeden z klasyków polskiej sceny folkowej powrócił na dobre do wspólnej pracy po kilku latach przerwy. Zespół Lautari wystąpi 9 lipca o godz. 17.00 w Muzeum Inżynierii Miejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lautari

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 13:46
Jeden z klasyków polskiej sceny folkowej wystąpił na festiwalu EtnoKraków z nowym projektem "Vol. 67" nawiązującym do dzieła Oskara Kolberga. Zobacz nagranie koncertu, który odbył się 9 lipca 2015 roku w Muzeum Inżynierii Miejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Etno w Czwórce. Wywiad z grupą Lautari

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2016 10:00
Zapraszamy na spotkanie Lautari. To polska grupa etno-jazzowa, której twórczość osadzona jest w tradycjach muzycznych środkowej, wschodniej i południowej Europy oraz Kaukazu.
rozwiń zwiń