Radiowe Centrum Kultury Ludowej

"Toloka" Wernyhora

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2023 10:20
Druga nagroda ex aequo w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2022.
Wernyhora
WernyhoraFoto: mat.pras.

O muzyce bojkowskiej zawsze mówiło się mniej niż o łemkowskiej czy huculskiej, choć przed II wojną światową Bojkowie stanowili przeważającą większość mieszkańców Bieszczad. Sanockie trio Wernyhora przywraca swoją nową płytą głównie zapomniany świat Bojków i ich muzycznej kultury, ale też muzykę ich sąsiadów. Artyści proponują nową interpretację i wykonanie tradycyjnych pieśni, choć z zachowaniem ducha oryginału. 

CZYTAJ TEŻ:

Polskie Radio z Grand Prix konkursu Svetozár Stračina 2023 za nagranie "Żurby" Wernyhory

"Żurba" - nowe nagranie grupy Wernyhora [ZOBACZ WIDEO]

Czym jest „Tłoka”? O drugiej płycie zespołu Wernyhora

Doceniany zapomniany świat 

W maju 2021 roku zespół zdobył I nagrodę w XXIII Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja", w którym wokalistkę grupy Darię Kosiek uhonorowano dodatkowo Nagrodą im. Czesława Niemena za wyjątkowy talent i osobowość artystyczną. Nagranie wydawanej właśnie przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia płyty zatytułowanej "Toloka" stanowiło zaś nagrodę Programu 2 Polskiego Radia.  

Wernyhorę stworzyła w roku 2019 trójka sanockich muzyków. Grająca na skrzypcach, wiolonczeli i historycznych instrumentach smyczkowych Anna Oklejewicz poznała grającego na lirze korbowej i kobzie Macieja Harnę. Maciej z kolei spotkał śpiewającą Darię Kosiek i jesienią cała trójka, połączona miłością do tradycyjnych pieśni z Bojkowszczyzny, Łemkowszczyzny, Zakarpacia i Podola, ruszyła na pierwszy wspólny koncert, na Słowację.

Wiosną 2020 roku Daria Kosiek otrzymała Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura w sieci" i tak zrodził się pierwszy muzyczny projekt Wernyhory: "Bojkowski głos Bieszczadu". Dwie nagrody na "Mikołajkach Folkowych" w tym samym roku były naturalną konsekwencją dobrze przepracowanego czasu pandemii. A potem nadeszła "Nowa Tradycja" w roku 2021.  

Wernyhora coraz więcej koncertująca i coraz większa  

W nagraniu płyty, która powstawała w styczniu i marcu 2022 roku w Studiu Polskiego Radia im. Jerzego Wasowskiego, do zespołu Wernyhora dołączyli Wojciech Lubertowicz, grający na bębnach i duduku, oraz gitarzysta basowy Marcin Pospieszalski, który całość wyprodukował muzycznie. Za stołem mikserskim w czasie nagrywania, miksowania i masterowania materiału zasiadł Tadeusz Mieczkowski

Tytuł "Toloka" nawiązuje do ukraińskiego określenia formy sąsiedzkiej pomocy na wsi, zwykle kończonej wspólną zabawą i śpiewem. Muzycy grupy mówią: "W tym szczególnym czasie, gdy u naszych sąsiadów na Ukrainie trwa krwawa wojna, chcielibyśmy, by nasze interpretacje ukazywały piękno pieśni z pogranicza w pełnym nadziei oczekiwaniu na wspólne, sąsiedzkie spotkanie i śpiew.

Wydawaną przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia płytę promuje śpiewana z myślą o walczącej Ukrainie pieśń z Podola zatytułowana "Żurba" ("Smutek"). Choć powstała w XIX wieku, to jej wojenne przesłanie wciąż jest niestety aktualne. 

SPIS UTWORÓW

1. - А я собі на горбочку / A ja sobie na góreczce
2. - Було не копати / Było nie kopać
3. - Червена ружа / Czerwona róża
4. - На високій полонині / Na wysokiej połoninie
5. - Марія Діва / Maryja czysta
6. - Як Божа Мати по світу ходила / Gdy Boża Mateńka po świecie chodziła
7. - Щандрий вечор / Szczodry wieczór
8. - Не бий мене / Nie bijże mnie
9. - Ой, собосю, собосейко / Oj, sobótko, sobóteńko
10. - Ой, у ночі / Oj, w nocy
11. - Журба / Smutek

 

toloka wernyhora belka.jpg
Zobacz więcej na temat: folk Nowa Tradycja
Czytaj także

Bramy Nieba na płycie i koncercie

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 17:37
Gościem "Poranka Dwójki" będą członkowie projektu, który w tym roku zdobył Grand Prix na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bramy Nieba: prastare modlitwy żydowskie w nowej formule

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 14:00
- Najstarsza pieśń, która znalazła się na tej płycie, pochodzi z II wieku naszej ery - mówiła w Dwójce Anna Woźnicka z zespołu Vocal Varshe, który wspólnie z Michałem Jacaszkiem i wiolonczelistką Anną Śmiszek-Wesołowską nagrał album "Bramy Nieba".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bramy nieba

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 09:10
Requiem Records 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grand Prix Nowej Tradycji 2018 - spotkanie z Vox Varshe

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 12:15
Gośćmi audycji będą Anna Woźnicka i Olga Wądołowska z zespołu Vox Varshe oraz Michał Jacaszek, czyli laureaci Grand Prix konkursu Nowa Tradycja 2018. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bramy Nieba: Vox Varshe feat. Jacaszek

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 11:50
Laureat Grand Prix 21. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2018
rozwiń zwiń