Polskie Radio

"Żurba" - nowe nagranie grupy Wernyhora [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 08:30
"Żurba" to singiel zapowiadający premierę płyty "Toloka" sanockiego zespołu Wernyhora, laureata XXIII Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2021. Nagrania rozpoczęły się kilka dni po rozpoczęciu przez Rosję działań wojennych na Ukrainie, w Studiu Polskiego Radia S4 im. Jerzego Wasowskiego. Utwór, który ma dziś premierę to pieśń będącą wyrazem sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji i przejawem wsparcia dla Ukraińców. 
Premiera singla Żurba grupy Wernyhora.
Premiera singla "Żurba" grupy Wernyhora. Foto: Polskie Radio

Matka mnie zrodziła
wśród ciemnej nocy,
dała mi żywot żołnierski
i czarne oczy. 

"Żurba", czyli smutek… 

Pieśń, która pochodzi z 47. tomu "Dzieł Wszystkich Oskara Kolberga", zatytułowanego "Podole", wydała się najwłaściwszym muzycznym komentarzem do trwającej wojny. Choć zanotowana w XIX wieku, to jej wojenne przesłanie wciąż niestety okazuje się być aktualne. 

Żurba znaczy tyle, co smutek. Pieśń opowiada o młodym żołnierzu, który gotując się na wojnę wspomina, że los taki zgotowała mu matka rodząc nocą. Chłopak świadom swej niedoli, nie boi się mimo wszystko podjąć wyzwania. Jego los dodatkowo komplikuje konieczność rozstania się z ukochaną, a wie doskonale, że za plecami czai się śmierć. 

Utwór wcześniej nie był nawet w repertuarze grupy Wernyhora, ale zarówno tekst, jak i aranżacja opracowana przez Macieja Harnę, współtwórcę zespołu, w pełni oddały nastawienie biorących udział w nagraniu muzyków do wojny na Ukrainie.  

Wersji dźwiękowej towarzyszy teledysk wyprodukowany przez firmę Mazurkiewicz Produkcja Filmowa, dzięki wsparciu, pomocy i partnerstwie Bieszczadzkiego Uniwersytetu Ludowego i Miasta Sanok. 

ZOBACZ WIDEO: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Agencji Muzycznej Polskiego Radia 


Płytę "Toloka", głównie z nieco zapomnianą dziś muzyką bojkowską, pochodzącą z rejonu Bieszczad, Agencja Muzyczna Polskiego Radia planuje wydać z początkiem lata. 

Nagranie w wersji cyfrowej znajdziesz także w serwisach streamingowych


ZOBACZ ZAPOWIEDŹ: 

Źródło: serwis Facebook.com / kanał Agencji Muzycznej Polskiego Radia 


mat. pras. / rk 

Czytaj także

Wernyhora

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 15:21
Zespół działa od końca roku 2019 r., koncertował w Polsce i na Słowacji wykonując głównie program z pogranicza polsko-ukraińskiego a także muzykę dawną. W grudniu 2020 zdobył główną nagrodę na XXX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” w Lublinie oraz Nagrodę Publiczności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Laboratorium Pieśni: odchodzimy od tradycji, ale jej nie porzucamy

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 00:00
- Tradycyjne pieśni wciąż są dla nas inspiracją i skarbnicą pomysłów, ale powoli otwieramy się na siebie, własne kompozycje i pomysły - mówiły w Czwórce Kamila Bigus i Lila Bosowska z Laboratorium Pieśni. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wernyhora i Krajka z kolędą po pograniczu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 07:00
Za nami spotkanie z bożonarodzeniowymi kolędami, ale tym razem wschodnimi. Zagrane i zaśpiewane przez muzyków dwóch uznanych zespołów, Wernyhory z Sanoka i Krajki z Przemyśla, wypełniły koncert będący częścią jubileuszu 85-lecia Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Muzyczne przygody gustu ludowego". Co mieści się w granicach folku?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 12:43
- Klasowość odbiorców w muzyce ludowej to kluczowa sprawa, bo najpierw należy określić odbiorcę. W Polsce to liczna klasa wiejska i w mniejszym stopniu miejska. Dlatego jednym z polskich fenomenów jest disco polo i bardzo komercyjny pop - mówił prof. Mirosław Pęczak, autor książki "Muzyczne przygody gustu ludowego. O społecznym funkcjonowaniu polskiej muzyki popularnej po 1956 r.". 
rozwiń zwiń