Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Mazowsze bliższe i dalsze

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 11:25
- Dialekt mazowiecki uznawany był za najbardziej odrębny wśród pozostałych dialektów, jest też bardzo ekspansywny - mówiła w audycji dr Ewelina Kwapień.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Gwary dialektu mazowieckiego kształtowały się na przestrzeni wieków pod wpływem czynników wewnętrzno- i zewnętrznojęzykowych. Stan dzisiejszy jest wynikiem zamierzchłych dziejów historycznych, ruchów osadniczych, podziałów administracyjnych i kościelnych, lecz także najnowszych dziejów ziem, które ze względu na cechy dialektalne zamieszkującej ich ludności zostały zaklasyfikowane do geograficzno-lingwistycznego obszaru dialektu mazowieckiego.

Pewne cechy tej gwary przenikają aż pod Bory Tucholskie czy za Radom. Charakterystyczne jest dla niej mazurzenie: wiecór, ctery, kazde, a także twarda wymowa głoski 'l', jak np.: malyna, lypa, lys.

***

Tytuł audycji: Słowianek

Przygotowała: Patrycja Zisch

Gość: dr Ewelina Kwapień

Data emisji: 3.08.2019

Godzina emisji: 8.50

at


Zobacz więcej na temat: folklor kultura ludowa
Czytaj także

Gwary Lubelszczyzny Wschodniej

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 10:00
Gwary Lubelszczyzny Wschodniej obejmują tereny wschodniej części województwa lubelskiego. Dialektologicznie region ten mieści się w obrębie dialektu małopolskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozmawiamy po śląsku

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 10:00
Po śląsku, czyli w dialekcie obecnym na terenie Śląska Północnego, Środkowego i Południowego. Po śląsku, to znaczy w jednym z najbardziej charakterystycznych dialektów obecnych w Polsce.
rozwiń zwiń