Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Tańczymy walca

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 08:00
- Cała Europa tańczyła walce, zawędrowały w wiele zakątków kontynentu. Krążyły po nim, nabierały lokalnych cech wykonawczych, elementów, stawały się częścią innych tańców - mówił o tym najpopularniejszym chyba rodzaju tańca Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn.
Audio
Walc.
Walc.Foto: Shutterstock

Nie ma chyba w Polsce regionu gdzie nie tańczyło się walca. Taniec ten, tak jak polka od której różnił się przede wszystkim metrum na trzy, przyjął się na polskich salonach, dworach, wyszynkach i karczmach. Do rozpowszechnienia się tej formy tanecznej na ziemiach polskich przyczyniła się XIX-wieczna moda na walce wiedeńskie.

Nie jest to rdzenny taniec polski, bo przybył do nas z niemieckojęzycznego kręgu kulturowego. Jego kolebką są tereny alpejskie. Słowo walcen w języku średnio-wysoko niemieckim oznaczało obracać się. Nie da się tu nie zauważyć podobieństwa językowego do nazwy oberka, którego głównym elementem jest także wirowanie i obracanie się pary, również w metrum na trzy. Tańce te jednak różnią się od siebie, co wynika przede wszystkim z muzyki do której się je wykonuje. Walc ma inna pulsację, melodykę, charakter, często pojawia się też przedtakt.

Choć na gruncie polskim w wielu regionach jego tempo może zbliżać się do oberkowego, to nikt tych tańców nie mylił. Mógł pojawiać się jednak pod różnymi nazwami: waloszek, walcerek, walczyk, okrąglak, gładki, równy. Tak samo jak jego regionalne nazwy zmieniały się jego formy, ale podstawę zawsze stanowiło wirowanie w parze w ujęciu zamkniętym. Krok podstawowy walca mieści się w jednym takcie. Pełen obrót jak w polce i oberku to dwa pełne takty.

***

Tytuł audycjiPierwsze kroki

Przygotował: Piotr Dorosz

Gość: Mariusz Żwierko

Data emisji: 22.02.2020

Godzina emisji: 8.50

gs

Czytaj także

Polka

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 09:33
- Polka zazwyczaj jest tańczona w parach. Może być trzęsiona, może być przysiadana, równiejsza, galopka, albo z figurami. Zdarza się również, że tańczy się ją w trójkach - opowiadał choreograf i tancerz, Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oberek

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 09:00
- Obok mazurka i kujawiaka to jeden z tańców w rytmie mazurkowym. Jest to taniec wirowy w metrum 3/8 - opowiadał Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn. - Jego zasadniczy krok to trzy drobne kroki z których każdy ma jednakowa wartość. Są to kroki krótkie suwane, wykonywane na całych stopach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztajerek

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 10:00
- Jego nazwa pochodzi z Alp Styryjskich. Podobnie jak inne tańce obcego pochodzenia na wieś przedostał się przez miasto - mówił w "Pierwszych krokach" Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kujawiak

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 09:00
- Spokojny, liryczny, nastrojowy, zmysłowy, zalotny. To improwizowany taniec wirowy wykonywany gładko, zazwyczaj w ujęciu zamkniętym lub otwartym. Obok oberka i mazura należy do tańców z rytmem mazurkowym - tłumaczył Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn.
rozwiń zwiń