Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Kowal - taniec imitujący zawód

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 09:00
W wielu częściach Polski znane były tańce imitujące dawne zawody. Najbardziej popularne i pojawiające się w wielu regionach to kowal i szewc. Wcale nie powinien nas dziwić właśnie ten zestaw, bo obie te procesje dziś już może mniej znaczące odgrywały ważną rolę zarówno na wsi jak i w mieście i jak dobrze wiemy "szewc bez butów chodzi", ale jakby miał zatańczyć kowala, to pewnie już obuty i podkuty. Dziś bierzemy na warsztat kowala.
Audio
Obwoźny kowal przy pracy. Radom.
Obwoźny kowal przy pracy. Radom.Foto: Z archiwum NAC

W jednych regionach pojawia się jako taniec zawierający elementy ruchowe nawiązujące do kucia, uderzania w kowadło i podkuwania. Takie wersje znane były na Śląsku, Wielkopolsce, Kaszubach oraz wśród Lachów Sądeckich, Szczerzyckich czy Limanowskich. W innych zaś częściach kraju, na Mazowszu, Warmii i Mazurach, w Opoczyńskiem nawiązywał jedynie do słów towarzyszącej mu przyśpiewki ale w swojej warstwie choreotechnicznej nie naśladował pracy kowala.

Obok nazwy kowal pojawiały się też inne określenia: kowol, kowalik, kowolik, ale też sznyt albo szmit od niemieckiego Schmied, czyli kowal, co wskazuje na jego pochodzenie i przenikanie się kultury polskiej i dawnych osadników olenderskich. Niezależnie od regionu był to zazwyczaj taniec dwuczęściowy. Cześć pierwsza nawiązująca do pracy kowala lub oparta na podskokach i przeskokach. Druga natomiast to polka w jej różnych wariantach lokalnych lub oberek albo mazurek, czyli wirowanie w różnych kierunkach.

***

Tytuł audycjiPierwsze kroki

Przygotował: Piotr Dorosz

Gość: Mariusz Żwierko (Kierownik ZPiT „Kurpie Zielone”, zespół Woda na Młyn)

Data emisji: 29.08.2020

Godzina emisji: 8.50


Zobacz więcej na temat: folklor taniec muzyka ludowa
Czytaj także

Powolniak

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 13:13
- Ten taniec z Kurpiów wbrew nazwie jest jednym z najszybszych tańców regionu, bardzo tam popularny - w audycji "Pierwsze kroki" opowiadał Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn. -  Zazwyczaj kończył zabawę, tańczony w cyklu oberek - polka - powolniak, jak i podczas obrzędów, np. na weselu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzyżak lub krzyżok

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 10:00
Jak już zdążyliście zauważyć, szczególnie w przypadku tańca nazwa ma znaczenie i nie jest przypadkowa. Z jednej strony wskazywać może na pochodzenie danej formy tanecznej, z drugiej zaś na sposób wykonania lub charakter ruchu. Czasem jest początkiem związanej z nią przyśpiewki. 
rozwiń zwiń