Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Zbójnicki. Taneczny symbol Podhala

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 09:00
Do tego charakterystycznego i znanego tańca wprowadza nas Krzysztof Trebunia-Tutka - polski muzyk i architekt, założyciel i lider zespołu Trebunie-Tutki oraz Kapeli Krzysztofa Trebuni-Tutki "Śleboda". 
Audio
  • Krzysztof Trebunia-Tutka uczy, jak tańczyć prawdziwego zbójnickiego (Dwójka/Pierwsze kroki)
Zespół regionalny ze Spisza podczas pobytu w Krakowie.
Zespół regionalny ze Spisza podczas pobytu w Krakowie.Foto: Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

- Tańce Górali Podhalańskich, ich egzotyka, wzbudzały podziw pierwszych podróżników i "odkrywców" Tatr - mówił Krzysztof Trebunia-Tutka. - Były formą zabawy i urozmaicały życie pasterskie, uatrakcyjniały pierwsze górskie wycieczki pod koniec XIX wieku. W oparciu o zakopiański taniec i muzykę Karol Szymanowski stworzył balet "Harnasie" - opowiadał.

Skąd wziął się tam akurat "zbójnicki"? Oczywiście od zbójników. - W dawnych wiekach Podhale było królewszczyzną, nie pańszczyzną, ale nieurodzajna ziemia i ostry klimat sprawiały, że ludność przymierała głodem. Niektórzy szli więc "na zbój" - opowiadał Krzysztof Trebunia-Tutka.

Często spotykali się w ten sposób górale z różnych terenów, a taniec podobnie się kształtował po obu stronach Karpat: przypomina i tańce słowackie, i ukraińskie, i dońskie, i huculskie. Podhalański zbójnicki ma jednak osobne figury, przyśpiewki i elementy tańca góralskiego. Szczegóły - w tym i w następnych odcinkach audycji.

***

Tytuł audycjiPierwsze kroki

Przygotował: Piotr Dorosz

Gość: Krzysztof Trebunia-Tutka

Data emisji: 5.09.2020

Godzina emisji: 8.50


Czytaj także

Powolniak

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 13:13
- Ten taniec z Kurpiów wbrew nazwie jest jednym z najszybszych tańców regionu, bardzo tam popularny - w audycji "Pierwsze kroki" opowiadał Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn. -  Zazwyczaj kończył zabawę, tańczony w cyklu oberek - polka - powolniak, jak i podczas obrzędów, np. na weselu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzyżak lub krzyżok

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 10:00
Jak już zdążyliście zauważyć, szczególnie w przypadku tańca nazwa ma znaczenie i nie jest przypadkowa. Z jednej strony wskazywać może na pochodzenie danej formy tanecznej, z drugiej zaś na sposób wykonania lub charakter ruchu. Czasem jest początkiem związanej z nią przyśpiewki. 
rozwiń zwiń