Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Zbójnicki w zapisach historycznych

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 09:00
Współczesna forma zbójnickiego którą obserwujemy na scenach w wykonaniu zespołów góralskich ustaliła się z początkiem XX wieku, ale zbójnicki nie powstał w XX wieku - był to taniec dawnych pasterzy, baców i juhasów którzy wędrowali "na zbój" na południową stronę Tatr, a potem po udanym napadzie mogli zatańczyć na polanie albo w karczmie.
Audio
Taniec zbójnicki - pocztówka, 1917 rok.
Taniec zbójnicki - pocztówka, 1917 rok.Foto: Z archiwum Polona.pl/Wydawnictwo "Sztuka", 1917

Już w 1879 roku Walery Eliasz Radzikowski opublikował w "Kłosach" rysunek przedstawiający górali tatrzańskich tańczących zbójnickiego. Jan Kleczyński w 1888 roku w zbiorze "Melodie zakopańskie i podhalskie" podaje kolejność melodii do tańca zbójnickiego.

Pewne cechy tego tańca przetrwały do dziś, choć obecnie wygląda inaczej, wcześniej tańczony był bardziej indywidualnie i dziko. Na zwołanie prowadzącego taniec harnasia na środek wychodzą młodzi mężczyźni z ciupagami. Stają w półkolu przed muzyką i śpiewają. Ruszają, najpierw harnaś, a potem wszyscy po kole w lewo. Czasami rozpoczynają od podbiegu, potem następuje po razie do tyłu, przytup i znowu wszyscy stają przed muzyką, żeby zaśpiewać przyśpiewkę na nutę do zbójnickiego.

***

Tytuł audycjiPierwsze kroki

Przygotował: Piotr Dorosz

Gość: Krzysztof Trebunia-Tutka

Data emisji: 12.09.2020

Godzina emisji: 8.50

gs


Czytaj także

Polka

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 09:33
- Polka zazwyczaj jest tańczona w parach. Może być trzęsiona, może być przysiadana, równiejsza, galopka, albo z figurami. Zdarza się również, że tańczy się ją w trójkach - opowiadał choreograf i tancerz, Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oberek

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 09:00
- Obok mazurka i kujawiaka to jeden z tańców w rytmie mazurkowym. Jest to taniec wirowy w metrum 3/8 - opowiadał Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn. - Jego zasadniczy krok to trzy drobne kroki z których każdy ma jednakowa wartość. Są to kroki krótkie suwane, wykonywane na całych stopach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kujawiak

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 09:00
- Spokojny, liryczny, nastrojowy, zmysłowy, zalotny. To improwizowany taniec wirowy wykonywany gładko, zazwyczaj w ujęciu zamkniętym lub otwartym. Obok oberka i mazura należy do tańców z rytmem mazurkowym - tłumaczył Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn.
rozwiń zwiń