Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Martyna Bulzak: muzyka zawsze podnosi na duchu

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 08:00
- Planowałyśmy wydać naszą drugą płytę w konwencjonalny sposób: z koncertami, udziałem publiczności - mówiła członki Kwartetu Galicyjskiego. - Niestety teraz musimy zrewidować plany, a wydanie płyty "Legendy" i premiera będzie onilne.
Audio
Ewa Borcz, Martyna Bulzak, Joanna Kiełbasa, Gabriela Szczepaniak z Kwartetu Galicyjskiego.
Ewa Borcz, Martyna Bulzak, Joanna Kiełbasa, Gabriela Szczepaniak z Kwartetu Galicyjskiego.Foto: mat. pras.

- Ta izolacja jak u większości artystów ograniczyła nam możliwość spotkania ze sobą, zrobienia prób. Mieszkamy dość daleko od siebie, więc ten problem mamy w normalnej rzeczywistości, a co dopiero teraz. Brakuje nam siebie, nasze relacje są bardzo przyjacielskie, tęsknimy za sobą jak za rodziną - mówiła Martyna Bulzak.

Cztery instrumentalistki wykorzystują ten czas jak najbardziej twórczo, ponieważ każda z nich odkrywa swoja własne zainteresowania i zajęcia. - Ewa, odpowiedzialna u nas za różne aranżacje, pisze nowe kompozycje na orkiestrę smyczkową, Gabrysia dużo czasu spędza na świeżym powietrzu, Asia zaczęła grać na pianinie, a ja skupiam się na szczęśliwym rozwiązaniu, bo jestem w końcowym etapie ciąży - mówiła Martyna.

Jak przyznała artystka, planowały jako Kwartet Galicyjski wydać drugą płytę "Legendy", w taki konwencjonalny sposób, z koncertami, udziałem publiczności. Zrobimy to online, ale będzie to pewnie trudne doświadczenie, bo każdy artysta doświadcza niezwyklej energii, która panuje na scenie w kontakcie z publicznością. Tak zwyczajna niby rzecz, jak oklaski - tego teraz nie usłyszymy, ale z drugiej strony może uda nam się dotrzeć do szerszego grona widzów. Muzyka wskrzesza promyk nadziei, że już niedługo będziemy mogli znowu się spotykać i wszystko wróci do normy. Muzyka zawsze podnosi na duchu.

***

Rozmawiał: Mateusz Dobrowolski

Data emisji: 12.05.2020

Godzina misji: 5.20

Wyemitowano w audycji "Etnowieści".

at

Czytaj także

Raphael Rogiński: to czas niesamowicie inspirujących stanów

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 05:20
- Kiedy nie ma się stałej pracy, te dni się w inny sposób liczą. Myślę, że wszystkim nam to jest potrzebne, szczególnie Polakom - przyznał muzyk, opowiadając o życiu w izolacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Pomianowska: internet ratuje artystom życie, bo wiemy, że jesteśmy potrzebni

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 06:20
- Ja jestem jeszcze z tego pokolenia, które pamięta stan wojenny, i wiem, że jeśli by nas teraz tak zablokowali jak wtedy, to byłoby to straszne doświadczenie - mówiła multiinstrumentalistka i wykładowczyni, dołączając do akcji #folkwdomu.
rozwiń zwiń