Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Mazurki chopinowskie i mazurki radomskie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 21:00
Mazurki oraz polonez-fantazja pod palcami Francuza oraz rady, jak mazurki grać od radomskiego skrzypka. To czekało nas w kolejnym odcinku „Chopina na ludowo”
Audio
  • Mazurki chopinowskie i mazurki radomskie (PRChopin/Chopin na ludowo)
Cedric Tiberghien
Cedric TiberghienFoto: Benjamin Ealovega/mat. prasowe

Tym razem słuchaliśmy wybranych mazurków oraz Poloneza-Fantazji op. 61 w wykonaniu francuskiego pianisty Cedrica Tiberghiena.

Francuz ceniony jest za wprowadzanie do swej gry nowatorskich form oraz za złożony repertuar. Jest także uznanym wykonawcą muzyki kameralnej.

Przeczytaj także: Cedric Tiberghien o Schumannie

W audycji usłyszeliśmy także archiwalną rozmowę z roku 2009 z Tadeuszem Jedynakiem – radomskim skrzypkiem z Przystałowic Małych. Jedynak urodził się w 1924 roku właśnie w Przystałowicach Małych k. Przysuchy na Ziemi Radomskiej. Wcześnie zainteresował się tradycyjną muzyką swoich okolic, chętnie przysłuchiwał się grze skrzypków grających na weselach i zabawach. Naukę gry rozpoczął na skrzypcach zrobionych przez ojca. Jego mistrzami byli znani w tamtych czasach, wybitni muzykanci: Józef Kędzierski, Franciszek Pańczak, Jan Bogusz. Od nich przejął repertuar: oberki, polki, mazurki, grywane przy różnych okazjach w pobliskich wsiach. W krótkim czasie sam stał się mistrzem w ich wykonywaniu, a muzyka stała się nieodłącznym elementem jego życia.

Tadeusz Jedynak miał swój indywidualny styl gry, wyróżniający się bogactwem inwencji, wariantowością, improwizacją, misternym ozdabianiem linii melodycznej.

W audycji „Chopin na ludowo” usłyszeliśmy opowieści o podsłuchiwaniu i wykonywaniu ludowych mazurków, w tym – o jakże ważnym zagadnieniu – jak grać mazurki, żeby były dobre! Słuchaliśmy też o rodzinnych skrzypcach i technikach gry.

***

Tytuł audycji: Chopin na ludowo

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 10.01.2022

Godzina emisji: 20.00