X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Cyceron - "groch", który niejednemu stanął w gardle

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2014 07:00
- I z jego listów, i z jego mów jasno wynika, że był człowiekiem, który do końca bronił jednej opcji. Jego ideałem była republika i za ten ideał oddał życie – mówiła o Marku Tuliuszu Cyceronie filolog klasyczna Barbara Strycharczyk.
Audio
  • Postać Cycerona - audycja Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Widnokrąg. Prywatnie u starożytnych" z udziałem Barbary Strycharczyk (30.01.1995)
Cyceron, kopia oryginalnego, rzymskiego popiersia, autor: Bertel Thorvaldsen
Cyceron, kopia oryginalnego, rzymskiego popiersia, autor: Bertel ThorvaldsenFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

7 grudnia 43 roku p.n.e. zginął Cyceron, wybitny rzymski polityk, mąż stanu, obrońca Republiki.

Wielki mówca
Zasłynął jako mówca, który w bystrości myśli i ciętości języka nie miał sobie równych. Nie obawiał się krytykowa najpotężniejszych ludzi swoich czasów.  Za swoje mowy - "Filippiki" - wymierzone przeciw Markowi Antoniuszowi został na jego polecenie zamordowany.

Cicero znaczy "groch"

Przydomek rodu: "cicero", oznacza po łacinie "groch". Protoplasta Tuliuszów został tak nazwany ze względu na brodawkę na nosie. Gdy Marek Tuliusz rozpoczynał karierę polityczną przyjaciele odradzali mu posługiwanie się tym nazwiskiem. - Cyceron oburzony tym faktem mówił, że postara się, żeby ten przydomek traktowany był od tej pory nie z pogardą, a z uznaniem - wyjaśniała  filolog klasyczna Barbara Strycharczyk w audycji z cyklu "Widnokrąg.Prywatnie u starożytnych".

Trudne początki

Jak na rzymskie standardy, Cyceron karierę polityczną rozpoczął późno, bo w wieku 25 lat. -Pochodził z rodu ekwitów, więc pochodził z tak zwanej arystokracji finansowej w Rzymie - wyjaśniała Barbara Strycharczyk w audycji z cyklu Katarzyny Kobyleckiej. - Natomiast urzędy zarezerwowane były dla tych, którzy pochodzili z rodów senatorskich.
Mimo trudności związanych z pochodzeniem, Cyceron szybko wspinał się po szczeblach drabiny politycznej kariery. W roku 75 roku p.n.e. został kwestorem (publicznego oskarżyciela w sprawach karnych) na Sycylii. Następnie pełnił funkcję edyla (pomocnika trybuna ludowego) i pretorem (zastępcą konsulów).

"Ojciec ojczyzny"
W 63 roku p.n.e. doszedł do najwyższej godności w republikańskim Rzymie - został konsulem. Udaremnił wówczas spisek Katyliny, który chciał przejąć władzę w Wiecznym Mieście. - Za swe zasługi otrzymał tytuł "pater patriae" ("ojciec ojczyzny") - mówiła gość audycji Katarzyny Kobyleckiej.

"Cyceron
"Cyceron demaskuje Katylinę", Cesare Macciari, źr. Wikimedia Commons/dp

Cyceron skazał bez sądu spiskowców na śmierć, za co został później wygnany. Na banicji przebywał w latach 58-57 p.n.e.  Powrócił tryumfalnie do Rzymu dzięki wstawiennictwu Pompejusza. To właśnie za nim opowiada się w trakcie wojny domowej z Cezarem. Ten, po zwycięstwie, ułaskawił Cycerona. Po śmierci Cezara w 44 roku p.n.e. mówca i filozof związał się ze stronnictwem Oktawiana, upatrując w nim ratunku dla ustroju republikańskiego.
Cyceron w życiu publicznym i prywatnym - posłuchaj audycji Katarzyny Kobyleckiej.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Juliusz Cezar - zginął z rąk przyjaciela

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 06:00
"Nie boję się wcale tych grubych i długowłosych ludzi. Boję się raczej tych innych, bladych i wysmukłych" - te słowa Cezara o spiskujących przeciw niemu ludziach przytacza Plutarch, biograf rzymskiego wodza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oktawian August – twórca Cesarstwa Rzymskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 06:00
- Dlaczego ten człowiek, który przecież doszedł do władzy poprzez niezwykle krwawe wojny domowe, zapisał się później tak dobrze w historii nie tylko politycznej, ale też kultury europejskiej – pytał na antenie PR prof. Aleksander Krawczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmierć Brutusa – republika we krwi

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 07:00
Zdrajca czy człowiek, który w imię wyznawanych przez siebie wartości potrafił poświęcić przyjaźń? Historia surowo oceniła tę postać. Czy słusznie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Horacy - trwalszy niż spiż

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 07:00
- Stał się jednym z najbardziej nieśmiertelnych twórców, którego dzieło i wpływ na twórczość europejską są aktualne nieprzerwanie od dwóch tysięcy lat – mówił Henryk Ładosz w audycji poświęconej Horacemu.
rozwiń zwiń