Historia

Ratko Mladić aresztowany po szesnastu latach

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 06:24
26 maja 2011, po szesnastu latach poszukiwań, aresztowano serbskiego zbrodniarza wojennego Ratko Mladicia. Znaleziono go w miejscowości Lazarevo na północy kraju, gdzie pod przybranym nazwiskiem ukrywał się w domu krewnego.
Audio
  • "7 dni w kraju i na świecie" - dowódca sił serbskich Ratko Mladić formalnie oskarżony przed Trybunałem ONZ w Hadze o zbrodnie wojenne (30.07.1995).
  • "Polska i Świat" - magazyn publicystyczno-informacyjny. Ratko Mladić aresztowany (26.05.2011).
  • "Polska i Świat" - Ratko Mladić w areszcie w Hadze (31.05.2011).
Ratko Mladić na lotnisku w Sarajewie fot. WikipediaccEvstafiev Mikhail.
Ratko Mladić na lotnisku w Sarajewie fot. Wikipedia/cc/Evstafiev Mikhail.

Ratko Mladić był dowódcą oddziałów serbskich, które brały czynny udział w trakcie wojny w Bośni w latach 1992-1995. Jest uważany za odpowiedzialnego za masakrę bośniackich muzułmanów w Srebrenicy. W 1995 roku jego żołnierze wywieźli do pobliskiego lasu niemal osiem tysięcy mężczyzn i chłopców z miasta i tam brutalnie ich zamordowali. Ratko Mladić miał też dowodzić trwającym ponad trzy lata oblężeniem Sarajewa, podczas którego zginęło dziesięć tysięcy osób.
Ratko Mladić ukrywał się od zakończenia wojny bałkańskiej w 1995 roku. Przez pierwsze lata, gdy prezydentem Serbii był Slobodan Milošević czuł się bezpieczny i bezkarny, niemal otwarcie pokazując się na ulicach Belgradu. Później zniknął. Stany Zjednoczone oferowały 5 milionów dolarów za informacje o serbskim zbrodniarzu, a serbski rząd był gotowy zapłacić 10 milionów za wskazanie jego miejsca pobytu.
Schwytano go 26 maja 2011 w miejscowości Lazarewo na północy Serbii. Mieszkał tam pod przybranym nazwiskiem Komadić. Ukrywał się 16 lat. Niemal natychmiast po aresztowaniu Serbia zgodziła się na jego ekstradycję do Holandii, gdzie stanął przed Międzynarodowym Trybunałem ONZ ds. zbrodni w byłej Jugosławii.
Serbska minister sprawiedliwości Sniezana Malovic mówiła tego dnia: "Podpisałam decyzję o ekstradycji Radko Mladicia przed oblicze Międzynarodowego Trybunału ds. byłej Jugosławii. W ten sposób Serbia wypełniła swój moralny i międzynarodowy obowiązek. Udowodniliśmy, że wywiązujemy się ze zobowiązań".
Ratko Mladić był ostatnim po Slobodanie Miloševiciu i Radowanie Karadiciu najbardziej poszukiwanym podejrzanym i przedostatnim ze 161 oskarżonych przez trybunał o popełnienie zbrodni podczas wojny na Bałkanach w latach 90. XX wieku, którzy zostali już aresztowani. Jako ostatniego w lipcu 2011 roku aresztowano Gorana Hadžicia.
O zawiłym akcie oskarżenia informowała korespondentka PR w Hadze Jolanta van Gireken-Barylanka : "Siedem zarzutów dotyczy zbrodni przeciwko ludzkości, jak prześladowania na tle politycznym, rasowym i religijnym. Eksterminacja, morderstwa, deportacje i nieludzkie traktowanie. Sześć zarzutów obejmuje zbrodnie wojenne w tym terroryzowanie ludności cywilnej".
Proces Mladicia wciąż trwa.
mjm

Czytaj także

Ratko Mladić bojkotuje Trybunał w Hadze

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2011 13:30
Były dowódca sił Serbów bośniackich Ratko Mladić nie chce stanąć przed oenzetowskim trybunałem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Slobodan Milošević - syn popa i wojującej ateistki

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 06:52
- Gdzie dokonaliśmy czystek etnicznych? Wszystko co robiłem, było walką o pokój - mówił Milošević w wywiadzie dla tygodnika ”Newsweek” w grudniu 1998 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jugosławia – wybuchowa mieszanka narodów

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 06:00
Po dwudziestu dniach rozmów – 21 listopada 1995 roku – przywódcy republik jugosłowiańskich, podpisali układ w Dayton. Porozumienie to kończyło wojnę domową w byłej Jugosławii – najkrwawszy konflikt zbrojny w powojennej Europie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Proces Karadżicia w Hadze. Mladić odmówił składania zeznań

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 12:22
Były dowódca sił Serbów bośniackich generał Ratko Mladić odmówił składania zeznań na procesie Radovana Karadżicia, byłego przywódcy politycznego Serbów bośniackich. Nazwał "szatańskim" trybunał ds. zbrodni w dawnej Jugosławii, przed którym trwają procesy.
rozwiń zwiń