X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Sześciodniowa wojna błyskawiczna

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2015 06:05
5 czerwca 1967 rozpoczęła się wojna sześciodniowa. W ciągu paru dni wojska izraelskie rozgromiły siły koalicji arabskiej, zajmując półwysep Synaj, Wzgórza Golan, Judeę z Jerozolimą i Samarię.
Audio
  • Wojna sześciodniowa - audycja z cyklu "Nie do końca wyjaśnione" o genezie, przebiegu i niejasnościach związanych z konfliktem izraelsko-arabskim (31.10.1993).
Izraelscy żołnierze przy zniszczonym egipskim samolocie.
Izraelscy żołnierze przy zniszczonym egipskim samolocie.Foto: Wikipedia/cc/Hohum

Rozpoczęta przez państwo żydowskie trzecia wojna izraelsko-arabska była pokazem siły armii izraelskiej, która w ciągu sześciu dni rozgromiła wielokrotnie liczniejsze armie Egiptu, Syrii, Jordanii, Iraku i Libanu.

Wieloletni spór

Wojna była owocem starego konfliktu, który mimo wielu starań w latach 60. wciąż był żywy. Punktem zapalnym konfliktu była Deklaracja Balfoura z 1917 roku. Rząd brytyjski poparł wtedy utworzenie w Palestynie żydowskiej siedziby narodowej. Weszła ona później do tekstu brytyjskiego mandatu Ligi Narodów na tym obszarze. W deklaracji uznano historyczne więzi narodu żydowskiego z Palestyną, a jednocześnie zawarto tam ostrzeżenie o zachowaniu pełnych praw społeczeństw nie żydowskich. W praktyce od 1922 zaczęto ignorować prawa Arabów, którzy stanowili aż 90% mieszkańców tego obszaru. Pod sztandarem żydowskiego ruchu syjonistycznego rozpoczęła się przyśpieszona żydowska kolonizacja Palestyny i starcia etniczne.

- Po II wojnie światowej Żydzi i Palestyńczycy zażądali likwidacji mandatu brytyjskiego – mówił na antenie PR dziennikarz Mariusz Borkowski - jedni i drudzy mieli silne tendencje niepodległościowe.

Proklamowanie państwa Izrael

29 listopada 1947 Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło wówczas rezolucję o podziale Palestyny na część arabską i żydowską. 14 maja 1948 proklamowano utworzenie państwa Izrael wbrew sprzeciwom muzułmanów.

Następne lata upłynęły pod hasłem ciągłych wojen między państwem żydowskim, a arabskimi sąsiadami. Po wygranej wojnie o niepodległość i konflikcie o kanał Sueski doszło do radykalizacji świata arabskiego w drugiej połowie lat 60. W Egipcie władzę sprawował Gamal Abdel Naser, a w Damaszku coraz silniejsza stawała się partia BAAS. W ich mniemaniu Izrael był tworem imperialistycznym, który należy zneutralizować. W tym czasie doszło też do krystalizacji palestyńskiego ruchu narodowego, który inspirował się ideami panarabizmu i naseryzmu.
Trzeba pamiętać też, że od zakończenia konfliktu sueskiego na granicy egipsko-izraelskiej stacjonowały pilnujące porządku siły ONZ.

Prewencyjne uderzenie

Na początku 1967 roku liczba incydentów na granicy izraelsko-syryjskiej przybrała rozmiary regularnej wojny. W odwecie za ataki partyzantów palestyńskich przeprowadzanych z terytorium Syrii Izrael dokonał kilku akcji odwetowych. 7 kwietnia zestrzelono sześć syryjskich MIG-ów, a izraelskie myśliwce przeleciały nad Damaszkiem.

Naser, aby uwiarygodnić swój sojusz z Syrią zażądał wycofania sił ONZ z Synaju. Błękitne hełmy ewakuowano, a Egipcjanie zajęli port Szarm el-Szejk i cieśninę Tiran. Izrael uznał to za casus belli.
W poniedziałek 5 czerwca 1967 korespondenci nadali swoje pierwsze, dramatyczne relacje: ”O 9 rano czasu miejscowego mieszkańcy Kairu usłyszeli huk wystrzałów i zobaczyli pociski wystrzeliwane przez artylerię przeciwlotniczą. W 15 minut później radio podało, że Izrael rozpoczął agresję bombardując Kair (…) Przeciwko agresorom wystąpiły Jordania, Syria, Irak i Liban”.

Bilans sił

Przeciwko armii izraelskiej liczącej 75 tys. żołnierzy, 1000 czołgów i 350 samolotów koalicja arabska przeciwstawiła 410 tysięcy ludzi, 1800 czołgów i ponad 500 samolotów.

- Arabowie nie byli gotowi do wojny. W przypadku scalenia sił całego świata arabskiego rzeczywiście dysponowaliby znaczną przewagą ilościową, ale do tego nie doszło – mówił Mariusz Borkowski – Izrael rozgrywał poszczególnych przeciwników, przez co jedynie w przypadku Egiptu można było mówić o godnym przeciwniku.

Posłuchaj dlaczego świat arabski uległ tak głębokiemu zaskoczeniu i poniósł tak sromotną klęskę.

Przebieg działań

W ciągu dwóch godzin od rozpoczęcia działań połowa lotnictwa egipskiego przestała istnieć. Jednocześnie w kierunku Synaju toczył się stalowy walec izraelskich wojsk pancernych, bardzo szybko podchodząc pod Kair.

Z drugiej strony frontu armia izraelska błyskawicznie zajęła arabską część Jerozolimy, spychając armię jordańską w stronę rzeki Jordan. 8 czerwca wojska izraelskie były już przy kanale Sueskim. Armia egipska była rozbita, a wojna po zaledwie trzech dniach rozstrzygnięta. Kolejne dni to już tylko wypierano niedobitków.

Rozejm zawarto w momencie, gdy izraelskie kolumny zbliżały się do Damaszku. Apel Rady Bezpieczeństwa ONZ i wielkich mocarstw o zaprzestanie walk został wysłuchany przez stronę arabską.

Posłuchaj dlaczego Rosjanie nie udzielili wsparcia arabskim sojusznikom.

mjmTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gamal Abdel Naser - budował "socjalizm arabski"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 06:00
- Jego filozofia rewolucji była pianą ubitą z marksistowskich cytatów, zachodniego liberalizmu i islamu - mówił angielski historyk Paul Johnson.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto Niepodległości dla Izraela, dzień klęski dla Arabów

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2018 07:01
Proklamowanie państwa Izrael nie dla wszystkich było dniem szczęścia i chwały.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Organizacja Wyzwolenia Palestyny

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 06:00
50 lat temu, 28 maja 1964, utworzono Organizację Wyzwolenia Palestyny.
rozwiń zwiń