X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Pierwsze kroki ku wolności Afroamerykanów

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 06:18
Niespełna rok po słynnym przemówieniu Martina Luthera Kinga Prezydent USA Lyndon B. Johnson podpisał ustawę o prawach obywatelskich dla Afroamerykanów. Niestety zmiana prawa nie była w stanie zmienić jeszcze myślenia Amerykanów.
Audio
  • Uchwalenie uchwały o prawach obywatelskich w Kongresie USA (wystąpienie prezydenta USA Lyndona B. Johnsona), fragm. aud. z cyklu "7 dni w kraju i na świecie" (5.07.1964)
  • Audycja biograficzna na temat życia Lyndona B. Johnsona – o prezydenturze w cieniu zabójstwa J. F. Kennedy’ego mówi amerykanista i historyk prof. Krzysztof Michałek, aud. Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku". (PR, 3.11.1996)
  • Symbol walki o wolność Afroamerykanów – o Marinie Lutherze Kingu mówią: amerykanista i historyk prof. Krzysztof Michałek i socjolog prof. Ewa Nowicka, aud. Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku" (2.04.1995)
Prezydent USA Lyndon B. Johnson podpisuje ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów, za plecami prezydenta Martin Luther King (2 lipca 1964), aut. Cecil Stoughton, źr. Biały Dom, Wikipediadp
Prezydent USA Lyndon B. Johnson podpisuje ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów, za plecami prezydenta Martin Luther King (2 lipca 1964), aut. Cecil Stoughton, źr. Biały Dom, Wikipedia/dp

Podpisanie ustawy o swobodach dla czarnoskórych Amerykanów miało miejsce 2 lipca 1964. Dokument sygnował również pastor Martin Luther King.

Po podpisaniu tego aktu Lyndon B. Johnson wzywał swój naród: Apeluję do każdego Amerykanina, aby przyłączył się do tego przedsięwzięcia, którego celem jest ustanowienie sprawiedliwości i przywrócenie nadziei całemu naszemu narodowi, jak też ustanowienie pokoju dla naszego świata.

Posłuchaj przemówienia prezydenta Lyndona B. Johnsona, które zachowało się w archiwach Polskiego Radia.

Afroamerykanie wychodzą na ulice

W setną rocznicę podpisania przez Abrahama Lincolna aktu o emancypacji zapewniającego wolność  wszystkich ras 28 sierpnia 1963 pod mauzoleum tego prezydenta zbiera się blisko 200 tys. ludzi. Obok siebie stają biali i czarni mający jeden cel – zniesienie segregacji rasowej.  
Wówczas pastor Martin Luther King wychodzi do tłumu i mówi: Wciąż mam marzenie. To jest marzenie wciąż silnie zakorzenione w amerykańskim śnie, że pewnego dnia ten naród powstanie i wyzna prawdę.

Nikt nie mógł się wówczas spodziewać, że niespełna rok później, na podstawie Civil Rights Act wszyscy Amerykanie otrzymają takie same prawa.

Posłuchaj płomiennej mowy Martina Luthera Kinga!

Wolność zapisana w ustawie

– Sądzę, że istotne znaczenie ma fakt, iż segregacjoniści na Południu i siły, które za nimi stoją, coraz bardziej zdają sobie sprawę z bezużyteczności masowego oporu wobec desegregacji – mówił Martin Luther King po podpisaniu ustawy o prawach obywatelskich.

Ubóstwo i bezrobocie wśród Afroamerykanów było przyczynkiem do radykalizacji ich nastrojów. Czarnoskórzy Amerykanie byli coraz bardziej krytycznie nastawieni do pokojowej walki. Martin Luther King miał w ręku coraz mniej argumentów.

– Począwszy od 1965 roku dochodziło systematycznie do zamieszek rasowych na wielką skalę w miastach amerykańskich – przypominał prof. Krzysztof Michałek w aud. Sławomira Szofa "Postacie XX wieku" w 1995 roku. – Było to zatem dokładnie tym, czego King chciał uniknąć.

"Wielkie Społeczeństwo"

Lyndon B. Johnson jako prezydent realizował ideę stworzenia "Wielkiego Społeczeństwa" (The Great Society). Zakładał uchwalenie całego pakietu ustaw dotyczących m.in.: praw obywatelskich, walki z ubóstwem, pomocy w edukacji i dostępie do opieki medycznej, rozwoju zapóźnionych terenów czy zniesienia przeszkód w prawie do głosowania. Program ten był skierowany zarówno do białych i czarnoskórych Amerykanów.

– Johnson realizował program "Wielkiego Społeczeństwa" na tyle skutecznie, że w okresie jego rządów uchwalonych w Kongresie zostało ponad 200 ustaw – podkreślał amerykanista i historyk prof. Krzysztof Michałek w 1996 roku. – Te ustawy do dziś obowiązują, np. Civil Rights z roku 1964, która była (bez żadnej przesady) kamieniem milowym, jeśli chodzi o proces likwidacji segregacji rasowej.

Mimo prospołecznych reform i walki z dyskryminacją rasową, to właśnie za kadencji Johnsona ponownie zawrzało w kwestii Afroamerykanów. Polityka Waszyngtonu dotycząca równouprawnienia rasowego z trudem znajdowała realizację, zwłaszcza na Południu. Kulminacją było zabójstwo Martina Luthera Kinga 4 kwietnia 1968.

Poznaj sylwetki Martina Luthera Kinga i Lyndona B. Johnsona i dowiedz się, jak Afroamerykanie walczyli o swoje prawa.

mb

Czytaj także

Zamach na Johna F. Kennedy'ego

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 06:10
Był 22 listopada 1963. Wizytę Kennedy’ego w Dallas oglądało kilkadziesiąt milionów ludzi. Nagle padły strzały. - Ta scena utkwiła w pamięci Amerykanów na dziesiątki lat - komentował na antenie Polskiego Radia amerykanista, prof. Krzysztof Michałek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andriej Sacharow - twórca ruchu obrony praw człowieka

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 06:20
14 grudnia 1989, zmarł Andriej Sacharow. Zanim został cenionym na całym świecie krytykiem komunistycznego reżimu, był znany jako jeden z największych fizyków XX wieku i szef sowieckiego programu jądrowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Martin Luther King: Mam marzenie...

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 07:00
"Mam marzenie, że pewnego dnia naród nasz wzniesie się na wyżyny prawdziwego sensu swojej wiary i uzna za prawdę oczywistą, że wszyscy ludzie zostali stworzeni równymi” - mówił Martin Luther King. Gdyby żył, dziś ukończyłby 85 lat.
rozwiń zwiń