Historia

Czerwony Krzyż – z pomocą na cały świat

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2015 06:00
W okresie I wojny światowej Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca skupiał się na szkoleniu oddziałów pierwszej pomocy. Z biegiem lat zrzeszał coraz więcej stowarzyszeń oraz skupiał się także pomocy w czasie klęsk żywiołowych i epidemii oraz działalności w czasie pokoju.
Audio
  • Audycja z okazji Międzynarodowego Dnia Czerwonego Krzyża, o idei organizacji mówią: prezes Polskiego Czerwonego Krzyża, dr Irena Domańska, poeta Stanisław Ryszard Dobrowolski (21.05.1959)
  • O celach Czerwonego Krzyża i ich realizacji mówi dr Irena Domańska, prezes Polskiego Czerwonego Krzyża, aud. Elżbiety Zusin (04.05.1968)
Podpisanie konwencji genewskiej (1864 rok), aut. Charles douard Armand-Dumaresq, Wikipediadp
Podpisanie konwencji genewskiej (1864 rok), aut. Charles Édouard Armand-Dumaresq, Wikipedia/dp

22 sierpnia 1864 w Genewie podpisano konwencję w sprawie polepszenia losu rannych żołnierzy podczas konfliktów zbrojnych. Dokument ten dał początek ruchowi Czerwonego Krzyża.

– Od inicjowania konwencji humanitarnych i wpajania postanowień tych konwencji, do występowania przeciw użyciu broni masowej zagłady, wzywania rządów do regulowania wszelkich spraw spornych drogą pokojową, do walki o trwały pokój – oto droga jaką przeszedł Międzynarodowy Czerwony Krzyż w czasie swojego istnienia – mówiła dr Irena Domańska, prezes Polskiego Czerwonego Krzyża w 1968 roku.

Plakat

Plakat Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, aut. Fisher Harrison (między 1914 a 1918), źr. Biblioteka Narodowa Francji, Wikipedia/dp

Geneza ruchu

Jednym z głównych inicjatorów powołania Czerwonego Krzyża był szwajcar Henry Dunant. Wstrząśnięty tym, co zobaczył 24 czerwca 1859 na pobojowisku bitwy pod Solferino, podjął się pomocy rannym na polu walki angażując w to miejscowych.

– Idea, której ziarno zostało rzucone przez stu laty, przez Henriego Dunanta na polu bitwy pod Solferino, mimo że jak każda tego rodzaju idea nie mogła zasadniczo rozwiązać problemu, wniosła w toku jej praktycznej realizacji wiele dobrego – podkreślał poeta Stanisław Ryszard Dobrowolski w 1959 roku.

Po powrocie do Genewy Dunant zainicjował powstanie organizacji narodowych, które szkoliłyby wolontariuszy na wypadek konieczności pomocy poszkodowanym podczas konfliktów. Wsparli go Gustave Moynier, gen. Guillaume Henri Dufour, dr Louis Appia i dr Théodore Maunoir, powołując wspólnie Międzynarodowy Komitet Pomocy Rannym, który później przekształcił się w Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

Komitet
Komitet założycielski Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, (około 1863 roku), źr. Międzynarodowy Czerwony Krzyż, Wikipedia/dp

Cele działalności

– Stosowanie w miarę rozwoju techniki coraz doskonalej działających, bezwzględnych środków niszczenia, ludobójstwa już w ubiegłym stuleciu zrodziło humanitarną myśl złagodzenia i ograniczenia okropności, jakie niesie ze sobą brutalna, nowoczesna wojna – mówił Dobrowolski.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża jest niezależną organizacją: nie jest ani organizacją rządową – choć współpracują z nią rządy, ani pozarządową – gdyż zakres jej działalności dotyczy też państw. Znakiem rozpoznawczym i oficjalnym symbolem organizacji jest czerwony krzyż na białym tle.

Misja Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca jest realizowana przez ochronę zdrowia i życia, poszanowanie godności ludzkiej, szczególnie podczas konfliktów czy kataklizmów, poprzez profilaktykę zdrowotną oraz aktywne działanie wolontariuszy.

mb

Zobacz więcej na temat: HISTORIA prawa człowieka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Martin Luther King: Mam marzenie...

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 07:00
"Mam marzenie, że pewnego dnia naród nasz wzniesie się na wyżyny prawdziwego sensu swojej wiary i uzna za prawdę oczywistą, że wszyscy ludzie zostali stworzeni równymi” - mówił Martin Luther King. Gdyby żył, dziś ukończyłby 85 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsze kroki ku wolności Afroamerykanów

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 06:18
Niespełna rok po słynnym przemówieniu Martina Luthera Kinga Prezydent USA Lyndon B. Johnson podpisał ustawę o prawach obywatelskich dla Afroamerykanów. Niestety zmiana prawa nie była w stanie zmienić jeszcze myślenia Amerykanów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konwencje genewskie - na straży praw ofiar wojny

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 06:08
Konwencje genewskie ustalano w Genewie od 1864 roku, jednak za najważniejsze są uznane te pochodzące z 12 sierpnia 1949 mówiące o ochronie ofiar wojny.
rozwiń zwiń