Historia

Wergiliusz – "Eneida" przyniosła mu nieśmiertelność

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 06:00
Syn rolnika, który został najsłynniejszym rzymskim poetą. Historia godna filmowego scenariusza. Jego dzieło życia – "Eneida" – było źródłem inspiracji dla poetów i pisarzy w kolejnych wiekach.
Audio
  • Dialogi o arcydziełach – "Eneida" Wergiliusza – rozmowa Aleksandra Wiktora Piotrowskiego ze Stefanem Treuguttem (27.11.1988)
Rycina przedstawiająca rzymskiego poetę Wergiliusza, aut. nieznany, Wikipediadp
Rycina przedstawiająca rzymskiego poetę Wergiliusza, aut. nieznany, Wikipedia/dp

Autor "Eneidy" zmarł 21 września 19 r. p. n. e. w wieku zaledwie 51 lat nie dokończywszy swojego dzieła. Zabronił je publikować, ale nie uszanowano jego woli.

– Wergili był popularny przez całe średniowiecze, był jednym z najważniejszych autorów starożytnych – podkreślał krytyk literacki Stefan Treugutt. – Widziano w nim wielkiego maga, czarnoksiężnika i słowa, i czynu. Stąd w "Komedii" Dantego on jest przewodnikiem po piekle i czyśćcu – najwyższy poeta, czyli Wergiliusz.

Nawiązania do "Eneidy" i wykorzystywanie symboli z tego utworu jest powszechne we wszystkich późniejszych epokach. – Przemawiał do wielu jako poeta w dobitnych sformułowaniach, świetnych rzutach myśli – zaznaczał Stefan Treugutt.

Pierwsze utwory Wergiliusza weszły w skład "Bukolików" – dotyczyły sielskiego wiejskiego życia. Potem z inspiracji cesarza Oktawiana Augusta, dążącego do odrodzenia rolnictwa zrujnowanego w czasie wojen domowych, powstał poemat dydaktyczny "Georgiki" mówiący: o uprawie roli, o pielęgnacji drzew, o hodowli bydła, o pszczelarstwie.

 

Wergiliusz
Wergiliusz czyta "Eneidę" cesarzowi Oktawianowi Augustowi, aut. Jean-Baptiste Wicar (1790-93), Wikipedia/dp

 

"Eneida" była utrzymana w koncepcji wielkich greckich antycznych dzieł Homera "Iliady" i "Odysei". Część pierwsza epopei Wergiliusza opisuje tułaczkę Eneasza i przedstawił wizję przyszłości Rzymu, w drugiej części z kolei opisuje walki Trojan w Lacjum. Wergiliusz potrafił w każdej księdze wywołać inne emocje budząc zachwyt brzmieniem języka i doskonałością stylu.

Pod koniec życia Wergiliusz wybrał się w podróż do Grecji, aby zobaczyć miejsca, które opisywał w "Eneidzie". W drodze powrotnej zachorował i wkrótce zmarł.

mb

Czytaj także

Tyberiusz - potwór czy zasłużony władca?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 06:02
18 września 14 roku Tyberiusz został cesarzem rzymskim. Kim tak naprawdę był człowiek rządzący Rzymem między 14. a 37. rokiem n.e. - okrutnym dziwakiem czy niezrozumianym przez ludzi samotnikiem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alea iacta est, czyli kości zostały rzucone

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 05:35
Słowa te, zapisane przez Swetoniusza, miał wypowiedzieć Juliusz Cezar ponad dwa tysiące lat temu, gdy 10 stycznia 49 p.n.e. na czele swojej armii przekroczył rzekę Rubikon, rozpoczynając wojnę domową w republice rzymskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzym – stolica zjednoczonych Włoch

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 06:00
Miasto, będące kolebką europejskiej kultury, było oczywistym kandydatem na stolicę zjednoczonego państwa. 26 stycznia 1871 Rzym został stolicą Włoch.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oktawian August – twórca Cesarstwa Rzymskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 06:00
- Dlaczego ten człowiek, który przecież doszedł do władzy poprzez niezwykle krwawe wojny domowe, zapisał się później tak dobrze w historii nie tylko politycznej, ale też kultury europejskiej – pytał na antenie PR prof. Aleksander Krawczuk.
rozwiń zwiń