X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Czesław Cywiński – kustosz pamięci AK

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 06:48
- Człowiek-instytucja. Fundament i spoiwo środowiska kombatanckiego. Jak nikt, potrafił walczyć o jego interesy. Poświęcił swoje życie na szerzenie pamięci o Armii Krajowej i przekazywanie jej etosu młodym ludziom - wspominają przyjaciele.
Audio
  • Rozmowa Wiesława Molaka z Czesławem Cywińskim z okazji 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (31.07.2009).
  • Czesław Cywiński we wspomnieniach Lucjana Sikory, redaktora naczelnego Biuletynu AK.
Czesław Cywiński na wystawie z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, fot. PAPGrzegorz Jakubowski
Czesław Cywiński na wystawie z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

10 marca 1926 w Wilnie urodził się Czesław Cywiński, żołnierz Armii Krajowej, podpułkownik WP, kombatant i prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Armii Krajowej.

Po wybuchu II wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną przeciw niemieckiemu okupantowi. Pod pseudonimami "Skowronek" i "Ryszard" zajmował się pracą wywiadowczą w organizacji Związek Wolnych Polaków. Na jesieni 1942 roku wstąpił do Armii Krajowej. W lipcu 1944 roku brał udział w operacji "Ostra Brama", mającej na celu wyzwolenie Wilna z rąk niemieckich przed przybyciem Armii Czerwonej.

18 lipca 1944 dostał się do sowieckiej niewoli. Na dwa lata trafił do łagru w Kałudze, pracował przy wyrębie lasu. – Gdy wybuchło Powstanie Warszawskie byłem w transporcie na wschód. Jechaliśmy źle traktowani, stłoczeni w okratowanych, bydlęcych wagonach. Myśli były różne – wspominał Czesław Cywiński na antenie PR.

Po powrocie do kraju wiosną 1946 roku ukończył Politechnikę Warszawską i został inżynierem budownictwa. Brał udział w projektach w kraju i za granicą, zainicjował odbudowę części dawnego więzienia na Pawiaku na potrzeby muzeum.

Jako prezes Światowego Związku Żołnierzy AK organizował sesje historyczne, zabiegał o produkcję filmów dokumentalnych o tematyce niepodległościowej, organizował kluby historyczne. Walczył o opiekę socjalną i medyczną dla weteranów AK.

- Łatwo teraz, po tylu latach, mając znacznie więcej informacji i dokumentów oceniać na zimno całą sytuację. Trzeba pamiętać o atmosferze jaka panowała wówczas w Warszawie, po pięciu latach okupacji i niespotykanym terrorze – bronił decyzji o wybuchu powstania.

Zginął tragicznie w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010. Miał 84 lata. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i nominowany na stopień pułkownika. Urnę z prochami Czesława Cywińskiego złożono na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzeź Woli – tak Niemcy "oczyszczali" Warszawę z ludności cywilnej

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 08:00
"Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy” – brzmiał rozkaz wydany przez Hitlera po wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Armia Krajowa – walka nie tylko zbrojna

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 06:00
Po wybuchu II wojny światowej w poczuciu zagrożenia powstało wiele organizacji konspiracyjnych. Dopiero Armia Krajowa połączyła wszystkie siły w jeden organizm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kedyw – komandosi Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 07:00
Akcja pod Arsenałem, likwidacja znienawidzonego Franza Kutschery, akcja "Góral". Szereg brawurowych akcji przeprowadzonych przez elitarne oddziały AK przynosiły ulgę i dawały nadzieję polskiemu społeczeństwu.
rozwiń zwiń