X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Pol Pot – krwawy dyktator Kambodży

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 06:46
Brat Numer Jeden opętany ideą modelowego komunizmu, wyklęcia i zniszczenia przeszłości skazał na zagładę całe kategorie ludzi. Obłęd stał się nową religią, a jej fanatycznymi wyznawcami Czerwoni Khmerzy.
Audio
  • Pol Pot - audycja biograficzna z cyklu "Postacie XX wieku", gościem red. Sławomira Szofa jest prof. Władysław Góralski (31.08.1997).
Czaszki ofiar reżimu Pol Pota w Muzeum Ludobójstwa Tuol Sleng w Phnom Penh fot. Wikipedia Commons.
Czaszki ofiar reżimu Pol Pota w Muzeum Ludobójstwa Tuol Sleng w Phnom Penh fot. Wikipedia Commons.

15 kwietnia 1998 zmarł Pol Pot, premier Kambodży, jeden z największych zbrodniarzy XX wieku. Twórca reżimu, który w latach 1975-1979 doprowadził do śmierci 1,5 miliona ludzi, co stanowiło w tym okresie blisko jedną czwartą kambodżańskiego społeczeństwa.

Saloth Sar

Całe życie Pol Pota osnute było tajemniczością, niedokładnością i wieloznacznością. Naprawdę nazywał się Saloth Sar i urodził się w latach 20. XX wieku. Ideałami marksizmu zafascynował się podczas studiów w Paryżu. We Francji zaczytywał się w pismach Sartre’a, u którego pociągały go stwierdzenia o absurdzie ludzkiej egzystencji. – Niepowodzenia w nauce wielu badaczy uznaje za przyczynę wprost zoologicznej nienawiści do ludzi wykształconych – mówił na antenie PR prof. Władysław Góralski.

Marsz Czerwonych Khmerów

W 1953 roku powrócił do Kambodży i wstąpił do komunistycznej partyzantki. Był jednym z założycieli Komunistycznej Partii Kambodży. Działalność Pol Pota nabrała rozpędu w 1970 roku, kiedy to doszło do zamachu stanu i obalenia dotychczasowego władcy Norodoma Sihanouka. Rządy przejął proamerykański gen. Lon Nol, a do kraju wkroczyły wojska Stanów Zjednoczonych i Wietnamu Południowego.

Sojusz z pokonanym królem i pomoc finansowa z Chin i od Vietcongu pozwoliła Pol Potowi zebrać pod swym dowództwem armię liczącą nawet pięćdziesiąt tysięcy ludzi. Paroletnia wojna domowa skończyła się wraz ze zdobyciem przez Czerwonych Khmerów Phnom Penhu 17 kwietnia 1975.

Demokratyczna Kampucza

Rok 1975 ogłoszono Rokiem Zerowym. Pol Pot, premier nazywany odtąd Bratem Numer Jeden, zmienił nazwę kraju na Demokratyczna Kampucza.

Pierwszym zarządzeniem tyrana był nakaz opuszczenia przez wszystkich mieszkańców dwumilionowej stolicy i przeniesienia się na tereny wiejskie. – Podjęto próbę budowy czystego społeczeństwa, nie skażonego zgnilizną mieszczaństwa i nauką – stwierdził prof. Góralski.

Wielki obóz pracy

Czteroletni plan budowy socjalizmu zakładał całkowitą kolektywizację i obowiązek pracy od 12 do 15 godzin dziennie. Całą gospodarkę oparto na pracy ręcznej w rolnictwie. Zniesiono walutę i zlikwidowano sklepy. Zamknięto szkoły i uczelnie. Zakazano wydawania gazet, książek i wstępu do świątyń. Każdy kto nie był niepiśmiennym chłopem stał się ideologicznym wrogiem i miał zostać unicestwiony.

Szacuje się, że w latach 1975-1979 z głodu, chorób i wycieńczenia zginęła prawie jedna czwarta liczącego 6 milionów ludzik kraju. Ponurym pomnikiem historii stało się więzienie Tuol Sleng (S-21), gdzie nieustannie prowadzono brutalne przesłuchania. Z szesnastu tysięcy uwięzionych przeżyło zaledwie kilka osób.

Kres dyktatury

Kres ludobójstwu położyły wojska wietnamskie, które po krótkiej wojnie, w styczniu 1979 roku zajęły Kambodże i obaliły reżim Pol Pota. On sam uciekł do Tajlandii, gdzie żył spokojnie aż do 1997 roku. Wytoczony wówczas proces zakończył się wyrokiem dożywotniego więzienia w formie aresztu domowego. Krwawy dyktator zmarł na atak serca 15 kwietnia 1998.

Posłuchaj audycji o jednym z największych tyranów XX wieku.

mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozliczenia zbrodni Czerwonych Khmerów

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 06:00
W 1976 roku Czerwoni Khmerzy przemianowali Kambodżę na Kampuczę. Szacuje się, że pod ich rządami zmarło półtora mln osób. Reżim upadł po czterech latach krwawej dyktatury, dokładnie 40 lat temu, 7 stycznia 1979.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna w Wietnamie

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 08:00
30 stycznia 1968 roku rozpoczęła się ofensywa Tet. Atak armii Wietnamu Północnego i Vietcongu na Wietnam Południowy był przełomowym momentem konfliktu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hồ Chí Minh - ojciec Wietnamu

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 06:07
- Był nie tylko wybitną, ale również ciekawą postacią. Cieszył się olbrzymim autorytetem we własnym kraju i szacunkiem przeciwników. Symbolem uznania był fakt, że kiedy zmarł Stany Zjednoczone ogłosiły zawieszenie broni na czas żałoby – mówił na antenie PR dyplomata i historyk Władysław Góralski.
rozwiń zwiń