Historia

Biały Dom. Siedziba amerykańskich prezydentów

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2023 05:40
Rezydencja powstała w szczerym polu, nad rzeką Potomak, by pogodzić osiem miast stanowiących do tej pory miejsce obrad władz młodej republiki Stanów Zjednoczonych.
Biały Dom pod koniec XIX wieku.
Biały Dom pod koniec XIX wieku.Foto: Polska Akademia Nauk/Fototeka Lanckorońskich/dp

13 października 1792 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę Białego Domu w Waszyngtonie.


Posłuchaj
15:09 biały dom - siedziba amerykańskich prezydentów___21690_tr_1-1_113332973429f836[00].mp3 Biały Dom - audycja z cyklu "Cztery pory roku". (PR, 20.01.1993)

 

W rezydencji amerykańskich prezydentów mieszkali wszyscy przywódcy Stanów Zjednoczonych, z wyjątkiem pierwszego. Gdy Jerzy Waszyngton obejmował rządy, nie tylko nie było jeszcze Białego Domu, ale nawet stolicy amerykańskiego państwa.

Przed rokiem 1800 parlament młodej amerykańskiej republiki obradował rotacyjnie w ośmiu miastach. Łatwo sobie wyobrazić panujący wówczas chaos i utrudnienia organizacyjne. Dlatego też Kongres, przy akceptacji Jerzego Waszyngtona, wydał salomonowy wyrok o budowie federalnej stolicy kraju w zupełnie nowym miejscu. W szczerym polu, nad rzeką Potomak, na pograniczu stanów Maryland i Wirginia wykrojono regularny prostokąt ziemi i nazwano go District of Columbia. Pośrodku zaczęto budować prawdziwą stolicę – Waszyngton.

Na początku powstał gmach parlamentu i siedziba prezydenta autorstwa Jamesa Hobana. Pierwszym rezydentem został drugi prezydent Stanów Zjednoczonych – John Adams.

Po pożarze w 1814 roku rezydencję z pietyzmem odbudowano, na zewnątrz wykańczając budynek na biało. Stąd nazwa Biały Dom, choć do oficjalnego obiegu weszła dopiero na początku XX wieku za sprawą Theodore’a Roosevelta, który tym mianem zaczął sygnować swoją korespondencję.

Mimo szeregu modernizacji, rozbudowy i gruntownej przebudowy wnętrz, za każdym razem zachowano pierwotny, klasycystyczny kształt rezydencji. Dziś cały kompleks liczy 132 pomieszczenia. Jest to symbol, a jednocześnie miejsce pracy i życia prezydenta oraz jego najbliższych współpracowników.

mjm

 


Czytaj także

Watergate - triumf "czwartej władzy"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 06:00
Był to najpoważniejszy kryzys konstytucyjny w historii Stanów Zjednoczonych, który doprowadził do ustąpienia prezydenta i głębokich zmian w funkcjonowaniu administracji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

John Harvard i najstarsza uczelnia w USA

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 06:00
Choć to nie on założył Uniwersytet Harvarda, uważany jest za ojca tej uczelni. Jego pomnik na uniwersyteckim kampusie nawet nie przedstawia jego podobizny, bo nie zachowały się żadne obrazy z jego wizerunkiem.
rozwiń zwiń