Polskie Radio
Section05
izba reprezentantów

Komisja Maddena. Amerykańskie śledztwo w sprawie Katynia

70 lat temu, 22 grudnia 1952 roku, opublikowano wyniki prac amerykańskiej Specjalnej Komisji Śledczej do Zbadania Faktów, Dowodów i Okoliczności Mordu w Lesie Katyńskim. Efektem jej prac był raport stwierdzający, że za śmiercią tysięcy polskich oficerów stało sowieckie NKWD. Ale dotarcie do prawdy nie było łatwe.
Zobacz więcej na temat:  Katyń NKWD izba reprezentantów Stany Zjednoczone Berlin POLSKA Niemcy Katyń 2022

Wybory do Kongresu USA. Ekspert: wiele czynników przesądziło o tym, że są wyrównane

Walka w amerykańskich wyborach do Kongresu jest wyrównana. W pojedynku o Izbę Reprezentantów niewielką przewagę mają republikanie. W walce o Senat demokraci odnieśli duży sukces, wygrywając w Pensylwanii. W kilku stanach wybory do Senatu są jednak nadal nierozstrzygnięte. - Jest wiele czynników, które przesądziły o tym, że te wybory są bardziej wyrównane niż kilka miesięcy temu, Amerykanie m.in. przejmują się wzrastającą inflacją - mówi w "Więcej świata" Tomasz Deptuła z Akademii Sztuki Wojennej. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Stany Zjednoczone Marek Wałkuski wybory w USA Joe Biden Paweł Lekki izba reprezentantów

Reżim Kima dostarcza broń Rosji? Niespokojnie na Półwyspie Koreańskim

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19 połączenie kolejowe między Koreą Północną a Rosją zostało wznowione. Agencja Reutera zaznacza, że władze USA przekazały informacje wskazujące na tajne transporty broni pomiędzy tymi krajami. A to nie jedyne niepokojące doniesienia z Półwyspu Koreańskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Kijów wojna na Ukrainie klimat izba reprezentantów USA Rosja Korea Północna

Premier spotkał się z przedstawicielami Izby Reprezentantów. "W obliczu wojny rola Polski jest kluczowa"

O dalszych krokach, jakie będą podejmowane w sprawie Ukrainy, pomocy humanitarnej i wojskowej dla tego kraju oraz koordynacji odpowiedzi społeczności międzynarodowej na rosyjskie zbrodnie - premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w Warszawie z przedstawicielami Izby Reprezentantów USA.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa premier Mateusz Morawiecki relacje polsko-amerykańskie izba reprezentantów bezpieczeństwo NATO wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe Władimir Putin

"Chodzi o zrobienie szumu". Publicysta o wystąpieniu Rafała Trzaskowskiego na Podkomisji w USA

- Chodzi przede wszystkim o to, żeby zrobi wokół siebie szumu i poprawienie swoich akcji jako człowieka ważnego w polityce międzynarodowej - powiedział w Polskim Radiu 24 o planowanym wystąpieniu Rafała Trzaskowskiego Andrzej Rafał Potocki z "Sieci". Gośćmi debaty publicystów byli także Sławomir Jastrzębowski oraz Mateusz Kosiński.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Trzaskowski demokracja izba reprezentantów USA wystąpienie POLSKA polityka Polskie Radio 24

Trump skrytykował 13 Republikanów. Zagłosowali za ustawą Demokratów i Bidena

Były prezydent USA Donald Trump skrytykował 13 członków Partii Republikańskiej, którzy głosowali za przyjęciem pakietu inwestycji infrastrukturalnych będących jednym z filarów programu prezydenta Joe Bidena. Za opowiedziało się 228 członków, przeciw było 206 członków Izby Reprezentantów. Pomimo sprzeciwu sześciu Demokratów, 13 Republikanów pomogło w przeforsowaniu ustawy wartej 1,2 biliona dolarów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stany Zjednoczone USA izba reprezentantów Republikanie demokraci Ameryka infrastruktura inwestycje Donald Trump Joe Biden

Skutki wyjścia z Afganistanu gorsze niż "najbardziej pesymistyczne prognozy". Blinken złożył wyjaśnienia w Kongresie

- Nawet najbardziej pesymistyczne prognozy nie zakładały, że afgańskie władze i siły zbrojne upadną jeszcze przed opuszczeniem Afganistanu przez wojska USA - oświadczył w Kongresie szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken w pierwszym wysłuchaniu na temat wyjścia z Afganistanu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Afganistan Kongres USA izba reprezentantów Joe Biden

Donald Trump wciąż zablokowany. Floryda wprowadziła kary dla mediów społecznościowych

W amerykańskim stanie Floryda za aprobatą zarówno Republikanów jak i Demokratów uchwalono prawo, zgodnie z którym platformy społecznościowe będą karane za blokowanie kont polityków. Ustawa czeka na podpis gubernatora Rona DeSantisa, sojusznika byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Południowa USA Floryda Republikanie Donald Trump media społecznościowe kary finansowe izba reprezentantów