Historia

Maria Józefa. Ostatnia królowa Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023 05:35
8 grudnia 1699 roku urodziła się Maria Józefa Habsburg, żona Augusta III Sasa, ostatnia królowa Polski.
Maria Józefa, królowa Polski z Orderem św. Katarzyny Męczennicy, portret pędzla Pietro Rotari, źr. Wikimedia Commonsdp
Maria Józefa, królowa Polski z Orderem św. Katarzyny Męczennicy, portret pędzla Pietro Rotari, źr. Wikimedia Commons/dp

Maria Józefa pochodziła z jednego z najznamienitszych rodów europejskich. Habsburgowie dzierżyli w swoich rękach koronę Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a zatem teoretyczną zwierzchność nad innymi niemieckimi państwami. Nic dziwnego, że August II już w czasach, gdy jego syn miał 7 lat, starał się dla niego o rękę Habsburżanki.

- Ta transakcja polityczna, a tak należy rozumieć małżeństwa władców, była uwikłana w sojusz sasko-austriacko-holendersko-angielski, który był wymierzony przeciwko Rosji i Prusom - mówił prof. Wojciech Kriegseisen, gość audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wsyzstkiego". Posłuchaj audycji.

Para wzięła ślub w 1719 roku. On miał 24 lata, ona 20.


Posłuchaj
53:18 maria józefa___pr iii 133532_tr_0-0_127765496514f335[00].mp3 Audycja Hanny Marii Gizy poświęcona postaci Marii Józefy. (PR 9.02.1998)

 

Bal nad trumną

Maria Józefa została żoną elektora saskiego. 17 stycznia 1734 koronowano ją na królową Rzeczpospolitej. Ceremonia była jedną z najhuczniejszych w ówczesnej Europie. Nie świadczyła jednak o znakomitości władcy i dobrej kondycji państwa. O wyborze męża zadecydowały obce mocarstwa – Rosja i Prusy.

Małżeństwo Augusta i Marii było udane. W przeciwieństwie do ojca, przedostatni król Polski nie miał skłonności do romansów.

- Największym osiągnięciem politycznym Marii Józefy było to, że urodziła czternaścioro dzieci, z których troje zmarło. Dzieci były bardzo istotnym elementem polityki dynastycznej – mówił historyk.

Mimo tej zgodności, para rozstała się po zajęciu Saksonii przez Prusy w trakcie wojny siedmioletniej. August uciekł do Warszawy, Maria została w Dreźnie. Już nigdy nie mieli się spotkać. Maria zmarła 17 listopada 1757 roku.

Czytaj także

Gustaw II Adolf. Twórca szwedzkiej potęgi

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2023 05:30
Gdy Gustaw II Adolf obejmował tron, Szwecja byłem krajem biednym i zacofanym. Gdy ginął pod Lützen, cała Europa drżała przed nową europejską potęgą, jaką pod jego rządami stało się skandynawskie królestwo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konfederacja tarnogrodzka – szlachta przeciw Sasom

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 05:35
26 listopada 1715 roku zawiązała się konfederacja tarnogrodzka. Szlachta wystąpiła przeciwko królowi Augustowi II Mocnemu i pobytowi wojsk saskich w Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barbara Radziwiłłówna – od romansu do koronacji

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 05:40
Barbara stała się znana za sprawą swego romansu z królem Zygmuntem Augustem, który skończył się małżeństwem, a później koronacją.
rozwiń zwiń