Historia

Pułk Jazdy Tatarskiej - w imię Polski bili się z bolszewikami

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2024 05:50
3 lutego 1920 roku Józef Piłsudski nadał nazwę Tatarski Pułk Ułanów imienia płk. Mustafy Achmatowicza jednostce jazdy polskich Tatarów walczącej w wojnie polsko-bolszewickiej.
Żołnierze pułku tatarskiego
Żołnierze pułku tatarskiegoFoto: Wikipedia/domena publiczna

Posłuchaj
25:28 polscy tatarzy_dzabat-skibniewska.mp3 Audycja z cyklu "Wieczór muzyki i myśli", zawiera rozmowę z Dżennet Dżabagi-Skibniewską o jej życiu i służbie Polsce, z Anną Grzegorzewską i Maciejem Konopackim o udziale Tatarów w życiu Rzeczypospolitej oraz z imamem gdańskiej gminy muzułmańskiej Bekirem Jakubowskim. (PR, 14.05.1985)

Posłuchaj
30:03 polscy tatarzy.mp3 Audycja z cyklu "Wieczór muzyki i myśli" poświęcona historii polskich Tatarów z udziałem Stefana Bajraszewskiego, byłego Przewodniczącego Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego i prof. Jana Tyszkiewicza. (PR, 14.05.1985)

Posłuchaj
17:58 książka tygodnia - _tatarzy polscy____pr iii 97431_tr_0-0_112247441cefcf79[00].mp3 Audycja z cyklu "Książka tygodnia" poświęcona pracy "Tatarzy polscy" Piotra Borawskiego i Aleksandra Dubieńskiego (PR, 3.06.1986)

   

Tradycje tatarskie w polskiej armii są bardzo długie. Sięgają XIV wieku. Wielu Tatarów oddawało życie za Rzeczpospolitą.

Mieli oni swój udział również w walkach o odzyskanie niepodległości, czego przykładem jest historia braci Sulkiewiczów, którzy służyli sprawie polskiej w trakcie I wojny światowej. Jeden z nich, Aleksander, był bliskim przyjacielem Józefa Piłsudskiego.

Oddział tatarski zaczął formować się już w 1919 roku. Do walki zgłaszali się nie tylko Tatarzy, ale również polscy muzułmanie innego pochodzenia. Żołnierze jednostki walczyli m.in. w trakcie wyprawy kijowskiej.

Żołnierze pułku tatarskiego mieli charakterystyczne umundurowanie i symbole jednostki. Nosili okrągłe czapy – papachy, a zamiast sztandaru posiadali buńczuk, czyli znak jednostki w formie drzewca zakończonego  tarczą i kitą z końskiego włosia. Proporczyki tatarskich ułanów zdobił półksiężyc.

Pod koniec wojny pułk został rozformowany, a wielu jego żołnierzy trafiło do 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Pierwszy szwadron tej jednostki otrzymał nazwę "tatarski" i walczył w wojnie obronnej 1939 roku. Jednostka została rozwiązana przez dowódcę po szarży, jakiej dokonała 10 września. Ten fakt zakończył wielowiekową tradycję tatarską w Wojsku Polskim.

Posłuchaj o historii polskich Tatarów w audycjach z cyklu "Wieczór muzyki i myśli" oraz "Książka tygodnia".

bm


Czytaj także

Kim są polscy Tatarzy? Cofnąć się trzeba do XIII wieku

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024 05:40
345 lat temu, 12 marca 1679, król Jan III Sobieski nadał Tatarom wsie: Kruszyniany, Nietupa, Łużany i część Poniatowicz. Jednak tatarskie osadnictwo jest znacznie wcześniejsze, a historia polskiej społeczności potomków Mongołów znacznie bogatsza.
rozwiń zwiń