Historia

Delfina Potocka. Muza polskich romantyków

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2024 05:35
- Wydaje mi się, że byłaby to świetna heroina smutnego filmu – mówiła o Delfinie Potockiej badaczka jej biografii Bożena Krzywobłocka. Dlaczego zamożna bywalczyni salonów i ulubienica artystów nie była szczęśliwa?
Portret Delfiny Potockiej pędzla Moritza Michaela Daffingera
Portret Delfiny Potockiej pędzla Moritza Michaela DaffingeraFoto: Wikipedia/domena publiczna

2 kwietnia 1877 roku zmarła Delfina Potocka, przyjaciółka artystów, jedna z najsłynniejszych kobiet swojej epoki.

Była córką Stanisława Komara, który pozycję w towarzystwie osiągnął dzięki protekcji carycy Katarzyny II. Przyszła na świat w roku 1807.

- Rodzina była niezbyt dobrze postrzegana w towarzystwie ze względu na kwestie patriotyczne - mówiła doc. dr Bożena Krzywobłocka, historyk.

Nieudane małżeństwo

Jako młoda dziewczyna wyszła za mąż za Mieczysława Potockiego, syna Stanisława Szczęsnego Potockiego, jednego z najbogatszych Polaków epoki. Małżeństwo nie było szczęśliwe. Mąż-krezus był jednocześnie skąpcem i dziwakiem. Na relacjach między małżonkami odbiło się być może także to, że Delfina nie dała Mieczysławowi męskiego potomka, zaś dwie córki, które były owocem tego związku, zmarły w dzieciństwie.

- Znalazła się w separacji z mężem, co było wyrazem szczególnej panującej wówczas mody - wyjaśniała autorka biografii Delfiny Potockiej.

Mimo rozstania z mężem, do końca życia pobierała od niego rentę w wysokości 100 tys. franków rocznie. Zaczęła podróżować po Europie. Elokwentna, uzdolniona artystycznie i słynąca z urody kobieta, podbijała serca na salonach. Uważano ją również za zło wcielone, kusicielkę cudzych mężów.

Była dla romantyków natchnieniem i muzą, nieosiągalnym obiektem westchnień. Podziwiali ją Fryderyk Chopin i Juliusz Słowacki, jednak najtrwalsza relacja połączyła ją z Zygmuntem Krasińskim.

- Niezwykły urok Delfiny polegał nie tylko na umiejętności podtrzymywania towarzyskiej rozmowy. Umiała ośmielać ludzi nieśmiałych. Umiała słuchać. Przypuszczam, że miłość Krasińskiego do Delfiny była oparta na darze słuchania. Ta fascynacja była niewątpliwie czymś, co przyspieszyło rozwój talentu wieszcza - wyjaśniała doc. dr Bożena Krzywobłocka.


Posłuchaj
19:06 muza polskich romantyków - delfina potocka___12968_tr_1-1_10650729414f9764[00].mp3 Audycja Elizy Bojarskiej z cyklu "Anegdoty i fakty" poświęcona Delfinie Potockiej. (PR, 21.06.1977)

 

Delfina Potocka zmarła w podeszłym wieku, przeżyła swoich słynnych adoratorów i epokę romantyzmu.

bm

Czytaj także

Zygmunt Krasiński - wieszcz rozdarty miłością i cierpieniem

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 05:38
Miał być dyplomatą, a został poetą, jednym z trzech najwybitniejszych polskich wieszczów, mówił o sobie, że jest "wierszokletą z niebiańskimi dźwiękami w sercu".
rozwiń zwiń